7 najbardziej popularnych rodzajów makaronu

Jakie makarony są najczęściej wykorzystywane w kuchni?

Jakie makarony są najczęściej wykorzystywane w kuchni?
fot. White78/Shutterstock

Makarony są uwielbiane przez wiele osób i chociaż słynie z nich kuchnia włoska, to i w naszym kraju potrawy z makaronu cieszą się sporą popularnością. Trudno byłoby opisać wszystkie odmiany makaronu, ponieważ jest ich, ponad 300, ale z pewnością łatwo można powiedzieć, które z nich są najbardziej znane.

Jakie makarony są najczęściej wykorzystywane w kuchni?

Makaron przyrządza się na różne sposoby. Nadaje się do zup, świetnie pasuje z różnego typu sosami, także nadziewany i zapiekany. Może też stanowić bazę do sałatek. Nazwy makaronów wywodzą się zazwyczaj od kształtu, jaki one przybierają. W ofercie rynkowej są dostępne też makarony naturalnie barwione warzywami.

Spaghetti

To zdecydowanie najbardziej popularny typ makaronu w naszym kraju, a jednocześnie nazwa dania. Ten długi i cienki makaron kojarzący się ze sznureczkami jest wytwarzany z mąki pszennej, czasami z dodatkiem warzyw i pieprzu. Nitki spaghetti mogą mieć różną grubość i długość, a najczęściej podaje się je z sosami carbonara, bolońskim bądź neapolitańskim, z których słyną Włochy.

Penne

Nazwa oznacza pióra po włosku i rzeczywiście ten makaron kształtem może się kojarzyć ze ściętym piórem gęsim. Pochodzi z południowej części Włoch i jest wytwarzany z pszenicy durum, aczkolwiek spotyka się obecnie jego wersje bezglutenowe z mąki kukurydzianej bądź ryżowej. Można go podawać z owocami morza czy gęstymi sosami. Często też jest składnikiem zapiekanek i sałatek. Nadaje się nawet do gulaszu.

Fusilli

Makaron w Polsce znany jako świderki i bardzo ceniony. Fusilli pochodzą z południowych Włoch, a swój specyficzny kształt zawdzięczają nawijaniu ciasta na druty do wełny, zwane fuso. Ze względu na dobre wchłanianie sosu świderki idealnie sprawdzą się zarówno do sosów lekkich, warzywnych, jak i tych cięższych z mięsem. W naszym kraju często też pojawiają się w zupie pomidorowej. Potrawy z tym makaronem można spokojnie odgrzewać.

Cannelloni

To makaron stworzony do nadziewania. Nazwa oznaczająca duże rury w pełni oddaje ich kształt. Cannelloni faszeruje się mięsem mielonym bądź warzywami, następnie zalewa sosem beszamelowym albo pomidorowym i zapieka. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie gotować rurek przed pieczeniem.

Tagliatelle

To z kolei odmiana z północnych regionów Italii przypominająca wstążki i tak też często nazywana w naszym kraju. Tagliatelle zazwyczaj podaje się z gęstymi sosami, w przepisach czasami stosuje się tagliatelle jako zamiennik spaghetti. Często można spotkać wstążki barwione na zielono.

Farfalle

To bardzo klasyczny i jeden z najstarszych włoskich makaronów. Chociaż u nas mówi się na niego kokardki, to po włosku znaczy motyl. Kuchnia włoska lubi korzystać z tej odmiany makaronu. Jego wyjątkowy wygląd idealnie pasuje do pesto, sosów i sałatek warzywnych. Trzeba jedynie pamiętać, że składniki sosu do farfalle nie mogą być mocno rozdrobnione.

Lasagne

Podobnie jak spaghetti, tak i lasagne oznacza nie tylko odmianę makaronu, ale także nazwę potrawy. Te szerokie, długie i płaskie płaty układa się warstwowo w naczyniu, a pomiędzy poszczególnymi warstwami nakłada się farsz. Najbardziej klasyczny farsz jest wykonany z sosu pomidorowego z mięsem. Wierzch polewa się jeszcze beszamelem i posypuje serem, a następnie zapieka się całość w piekarniku. Dużą popularnością cieszy się również wersja wegetariańska z nadzieniem szpinakowym.  

To zaledwie niewielka część dostępnych rodzajów makaronu. Na pewno warto spróbować smaku innych odmian i przyrządzonych z nich potraw.