Charakterystyczne dania kuchni węgierskiej

Do zdecydowanie najważniejszych specjałów kuchni węgierskiej należy oczywiście gulasz, który jest doskonale znany w naszym kraju.

Do zdecydowanie najważniejszych specjałów kuchni węgierskiej należy oczywiście gulasz, który jest doskonale znany w naszym kraju.
fot. IngridHS/Shutterstock

Węgry z jednej strony są krajem położonym właściwie w samym sercu Europy, ale samo azjatyckie pochodzenie Węgrów sprawia, że pod względem kulturowym naród ten pod wieloma względami znacznie różni się od swoich sąsiadów. Ponadto geograficzne położenie tego przecież stosunkowo niewielkiego kraju sprawia, że same warunki naturalne w nim panujące są zupełnie inne od otaczających go państw. Wszystko to powoduje, że kuchnia węgierska jest pod wieloma względami bardzo unikalna, a kraj ten na przestrzeni wieków stworzył całe mnóstwo charakterystycznych dla siebie dań które obecnie cieszą się sporą popularnością na całym świecie, w tym również i w Polsce.

Do zdecydowanie najważniejszych z nich należy oczywiście gulasz, który jest doskonale znany w naszym kraju. W pewnym sensie stanowi on również istną esencję najbardziej charakterystycznych składników dla kuchni węgierskiej, bowiem znajdziemy w nim zarówno najpopularniejsze w tym kraju rodzaje mięsa jak i tak popularne w nim warzywa jak przede wszystkim papryka czy cebula. Niemniej znanym daniem jest leczo – również i ono jest bardzo popularne w Polsce, choć równocześnie warto zauważyć, że w naszym kraju przyrządza się je w nieco inny sposób. Prawdziwe węgierskie leczo składa się przede wszystkim z duszonych pomidorów oraz papryki z dodatkiem słoniny oraz licznych przypraw, co w efekcie daje dość pikantne oraz pożywne danie. Kolejnym typowo węgierskim daniem które cieszy się sporą popularnością w Polsce jest również paprykarz, składający się głównie z mięsa oraz papryki – równocześnie jednak także i w tym przypadku paprykarz znany powszechnie w Polsce znacznie różni się od jego oryginalnej, węgierskiej odmiany. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że niezwykle popularny w naszym kraju placek po węgiersku w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z kuchnią tego kraju – jego nazwa pochodzi wyłącznie od obecności gulaszu.

Kuchnia węgierska jest zatem bardzo bogata i posiada całe mnóstwo charakterystycznych dla siebie cech. Jest ona przede wszystkim dość pikantna – w przypadku wielu dań spotkamy się w niej z papryką, która bardzo powszechnie występuje w tym właśnie kraju. O jej bogactwie świadczy sam fakt, że wiele związanych z nią potraw cieszy się obecnie tak ogromną popularnością właściwie na całym świecie, w tym również i w Polsce. Opisane tutaj dania należą oczywiście tylko do tych najbardziej znanych i charakterystycznych, ale w rzeczywistości sztuka kulinarna Węgier skrywa w sobie całe mnóstwo fantastycznych skarbów, które jak najbardziej warto poznać nieco bliżej.