Charakterystyka kuchni afrykańskiej

Kuchnia afrykańska jest połączeniem tradycyjnych owoców (kokos, banany, melony) i warzyw (maniok, bataty, pochrzyn, fasola), zbóż (sorgo, proso) i mięs.

Kuchnia afrykańska jest połączeniem tradycyjnych owoców (kokos, banany, melony) i warzyw (maniok, bataty, pochrzyn, fasola), zbóż (sorgo, proso) i mięs.
fot. Eugenia Lucasenco/Shutterstock

Kuchni afrykańskiej jako takiej nie da się jednoznacznie scharakteryzować, gdyż obejmuje ona kulturę wielu krajów i narodów. Czarny ląd zamieszkują bogate kulturowo grupy etniczne, z której każda wnosi coś innego do swojej kuchni. Oczywiście można znaleźć wspólne mianowniki w kwestii używania podobnych produktów, takich jak zboża, warzywa, owoce czy przeprawy. Bez względu na to, do jakiego kraju Afryki byśmy nie zajrzeli, na pewno musimy się spodziewać ostrej lub bardzo ostrej kuchni. Kuchnia afrykańska jest połączeniem tradycyjnych owoców (kokos, banany, melony) i warzyw (maniok, bataty, pochrzyn, fasola), zbóż (sorgo, proso) i mięs.

Najprościej będzie nam podzielić ten Czarny Ląd na część najbliżej Europy, czyli część zachodnią i na część wschodnią - arabską. Natomiast bliżej Azji spotkamy więcej orientu, dzięki takim krajom jak Liban, Cypr czy Jordania. Cześć typowo afrykańska to kuchnia z takich krajów jak: Madagaskar czy Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jak wiadomo ta część świata zostawała przez wieki pod wpływem wielu europejskich kultur takich jak francuska, hiszpańska czy włoska. Oczywiście odbiło się to również na kuchni w takich krajach jak: Maroko, Algieria czy Tunezja. Europejskie wpływy spowodowały, iż na stołach Afrykańczyków pojawiły się pomidory, czosnek, papryka czy oliwa.

Współczesna kuchnia afrykańska niewiele się różni od tej sprzed wieków. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych na świecie potraw zaliczamy:

  • Harissę - jest to tradycyjna pasta kuchni tunezyjskiej i armeńskiej w skład, której wchodzi ostra czerwona papryczka, kolendra, czosnek, oliwa i kumin. Stosowana jako dodatek do makaronów, kanapek, zup czy kuskusu.
  • Tajines - to sztandarowa potrawa kuchni marokańskiej. Swoją nazwę wzięła od naczynia, w którym przygotowuje się i podaje tajines. Głównymi składnikami są mięso (wołowina, drób czy wieprzowina), warzywa i wywar z wody, masła i marokańskich przypraw, które gwarantują niepowtarzalny smak tej potrawy. Całość dusi się w naczyniu w kształcie kominka, a składniki i smaki przenikają się tworząc ucztę dla zmysłów.

Oprócz tego na afrykańskich stołach można spotkać: gari akpu (przyrządzona z manioku), zupy warzywne, tabullę, owsiankę z mielonej kukurydzy, tzw. pap, fufu (potrawa mączna, przyrządzana z mąki maniokowej lub kukurydzianej), bastelę (rodzaj ciasta, w którym umieszcza się farsz mięsny i przyprawia się imbirem, cynamonem, papryką, cebulą, szafranem i kolendrą),  biltong (suszone mięso wołowe lub strusie przyprawione octem, kolendrą, solą i pieprzem), chermoulę/szermulę (marynata w skład, której wchodzi świeża kolendra, czosnek i kmin rzymski. używana jest do ryb i owoców morza), garri/kassawę (wytwarzana z bulw manioku), harirę (zupa ta składa się z mięsa baraniego, ciecierzycy, bobu, grochu, soczewicy, kuskusu i ziół takich jak cebula, seler, pietruszka, kolendra, szafran, imbir, pieprz), nsimę/nshimę (to placuszki wytwarzane z  z grubo mielonej mąki lub kaszki kukurydzianej rozklejonej na gęsto), ouarka (bardzo cienkie ciasto napełniane różnymi farszami i smażona na gorącej oliwie).