Charakterystyka kuchni amerykańskiej

Kuchnia amerykańska podobnie jak cały ten kraj to mieszanina kultur, które wprowadziły na amerykańskie stoły potrawy mające swoje źródła w innych rejonach świata.

Kuchnia amerykańska podobnie jak cały ten kraj to mieszanina kultur, które wprowadziły na amerykańskie stoły potrawy mające swoje źródła w innych rejonach świata.
fot. Nitr/Shutterstock

Kuchnia amerykańska podobnie jak cały ten kraj to mieszanina kultur, które wprowadziły na amerykańskie stoły potrawy mające swoje źródła w innych rejonach świata, lecz spopularyzowane przez przybyłych tu imigrantów. Warto również podkreślić fakt, iż kuchnię tą stworzyły następujące czynniki: napływ emigrantów z Europy i Chin, kuchnia indiańska i afrykańska. Jednym słowem jest to po prostu zlepek kuchni emigrantów i na różnych terenach przeważają wpływy emigrantów z danych krajów. Ponadto cechą charakterystyczną kuchni amerykańskiej jest zlewanie się w jedno przeróżnych stylów i sposobów przygotowywania dań. Ze względu na ogromny rozmiar kraju wyróżniamy wiele różnych odmian regionalnych kuchni amerykańskiej. Oczywiście styl amerykańskiego jedzenia, a zwłaszcza jego podawania czy spożywania, został spopularyzowany na całym świecie. Obecnie niemal w każdym kraju można zjeść dania z grilla lub te typu fast food.

Do najpopularniejszych dań kuchni amerykańskiej zaliczamy: hot-dog, hamburger, buffalo, buffalo wings, brownies, apple pie, chicken pot-pie, banana bread, cornbread, cheeseburger, corn dog, fudge, goetta, grilled pizza, jambalaya, moon pie, twinkie, whoopie pies oraz sloppy joe.

Amerykanie jadają na ogół trzy posiłki, do których zaliczamy: śniadanie, lunch oraz obiad, jadany w porze europejskiej kolacji. Tradycyjne amerykańskie śniadanie to płatki, naleśniki, jajka na bekonie, sok pomarańczowy oraz kawa. Natomiast lunch to posiłek w trakcie, którego spożywa się na ogół sandwicze i potrawy szybkie w przygotowaniu. W przypadku obiadu, jest to posiłek składający się z minimum trzech gorących dań. Lecz przede wszystkim kuchnia amerykańska jest dość kaloryczna i niezdrowa.