Charakterystyka kuchni azjatyckiej

Kuchnia azjatycka to potoczne określenie kilku kuchni, do których zaliczamy: kuchnię japońską, kuchnię chińską i kuchnię wietnamską.

Kuchnia azjatycka to potoczne określenie kilku kuchni, do których zaliczamy: kuchnię japońską, kuchnię chińską i kuchnię wietnamską.
fot. ANCH/Shutterstock

Kuchnia azjatycka to potoczne określenie kilku kuchni, do których zaliczamy: kuchnię japońską, kuchnię chińską i kuchnię wietnamską. Lecz przede wszystkim kuchnia azjatycka jest bardzo zdrowa i smaczna. Mieszkańcy tego regiony świata właśnie dzięki swojej kuchni zawdzięczają brak nadwagi czy chorób cywilizacyjnych. Co charakteryzuje tą kuchnię? Jadłospis składa się przede wszystkim z nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak: olej sezamowy czy olej sojowy, ryb morskich, drobiu, warzyw i owoców. Unika się jedzenia czerwonego mięsa, nabiału i słodyczy.

Składnikiem każdego posiłku są warzywa, przede wszystkim świeże! Jeśli są przyrządzane na ciepło to na ogół tylko na parze lub w woku, dzięki czemu tracą mało swych wartości odżywczych. Na azjatyckich stołach króluje również soja w każdej postaci. Produkty sojowe taki jak: tofu, tempeh czy pasta miso to niezwykle często wykorzystywany jako zamiennik mięsa. Dodawane są na ogół do sałatek, zup, dań obiadowych oraz deserów. Oczywiście kuchnia azjatycka bez ryżu by nie istniała! Ryż jest bardzo zdrowy i odżywczy, a także lekko strawny. Można go przyrządzać na wiele sposobów, co sprawia iż nigdy się nie nudzi! Przyprawy w azjatyckiej kuchni to przede wszystkim imbir, chili czy kolendra. Nadają charakterystyczny smak i zapach!