Charakterystyka kuchni francuskiej

Kuchnia francuska jest niezwykle bogata i różnorodna, a wynika to przede wszystkim z perfekcyjnego położenie tego kraju.

Kuchnia francuska jest niezwykle bogata i różnorodna, a wynika to przede wszystkim z perfekcyjnego położenie tego kraju.
fot. Africa Studio/Shutterstock

Kuchnia francuska jest niezwykle bogata i różnorodna, a wynika to przede wszystkim z perfekcyjnego położenie tego kraju. Dodatkowym autem sprzyjającym rozwojowi kuchni jest wspaniały urozmaicony klimat, w tym śródziemnomorski. Francuska kuchnia mimo, iż jest dość bogata w tłuszcz jest zdrowa, a mieszkańcy tego kraju cieszą się wspaniałym samopoczuciem.

Kraj ten słynie z wspaniałych i zdrowych owoców morza, ryb, serów (przeszło 370 gatunków) i wina. Ich kuchnia obfituje właśnie w te składniki z dodatkiem bogatych w witaminy warzyw takich jak: pomidory, bakłażany, karczochy, szparagi, sałaty, itp. Poza tym Francuzi uwielbiają zioła, które dodają niemal do każdej potrawy, a zioła prowansalskie z południa Francji znane są na całym świecie. Oczywiście stosowane są z umiarem, aby nie przesadzić i nie popsuć smaku potrawy.

Warto dodać, iż poszczególne regiony tego kraju różnią się sposobem przyrządzania jedzenia, lecz obowiązkowym elementem każdego posiłku jest wino. Za typowe i rozpowszechnione na cały świat są takie potrawy jak: ślimaki, żabie udka oraz ostrygi. Śniadania francuskie są bardzo lekkie i na ogół na słodko, a stały zestaw to: dżem, bagietka, croissant oraz sok pomarańczowy. Lecz każdy posiłek dla Francuza to świętość, którą należy z należytą dostojnością celebrować. Tu nikt się nie spieszy, nie pogania i nie liczy czasu.