Charakterystyka kuchni rosyjskiej

Kuchnia rosyjska wciąż jest stosunkowo mało znana zarówno w Polsce jak i na świecie, podczas gdy w rzeczywistości zasługuje ona na znacznie większą uwagę.

Kuchnia rosyjska wciąż jest stosunkowo mało znana zarówno w Polsce jak i na świecie, podczas gdy w rzeczywistości zasługuje ona na znacznie większą uwagę.
fot. minadezhda/Shutterstock

Rosja teoretycznie zalicza się do grona krajów europejskich – mało tego, pod względem kulturowym jest bliska nam, Polakom, bowiem nasze narody przez całe wieki żyły obok siebie i pochodzą z tej samej słowiańskiej grupy ludności. W rzeczywistości jednak ogromne terytorium tego kraju sprawiło, że na jego kulturę spory wpływ miały obce ludy położone w najdalszych zakątkach Azji wschodniej i środkowej, co jednak czyni ją bardzo unikalną oraz fascynującą. Wystarczy spojrzeć tylko na samą kuchnię rosyjską, która pod wieloma względami także jest całkiem zbliżona między innymi do kuchni polskiej, ale równocześnie posiada ona całe mnóstwo elementów charakterystycznych tylko dla niej.

Co ciekawe, kuchnia rosyjska wciąż jest stosunkowo mało znana zarówno w Polsce jak i na świecie, podczas gdy w rzeczywistości z pewnością zasługuje ona na znacznie większą uwagę. Jak już powiedzieliśmy, ma ona bardzo wiele twarzy – z jednej strony część dań pochodzi z wpływów europejskich, a z drugiej z tych azjatyckich. W Polsce kojarzymy zazwyczaj kilka potraw które są dla nas wspólne, czego doskonałym przykładem mogą być chociażby pierogi, ale w rzeczywistości kuchnia ta posiada wiele unikalnych i charakterystycznych tylko dla siebie dań. Świetnym przykładem jest tutaj znany i ceniony właściwie na całym świecie strogonow, danie mięsne składające się głównie z polędwicy oraz dodatków w postaci cebuli, pieczarek i nierzadko również ogórków kiszonych. Kuchnia rosyjska oferuje nam także szeroki wybór zup takich jak chociażby podawana na zimno okroszka, przygotowywana z warzyw szczi czy gęsta solanka. Ponadto jednym z prawdopodobnie najbardziej znanych na świecie składników kuchni rosyjskiej jest kawior, który poławiany jest na ogromną skalę w rejonie Morza Kaspijskiego. Na przestrzeni wieków wykształciło się wiele sposobów na jego przygotowywanie oraz spożywanie, więc można uznać go za osobną potrawę.

Charakterystyka kuchni rosyjskiej sprawia, że jest ona tak interesująca. Z jednej strony sztuka kulinarna tego kraju pod wieloma względami nie jest szczególnie skomplikowana – podobnie jak w kuchni polskiej występują tutaj głównie proste, ale za to bardzo pożywne dania, co naturalnie jest uwarunkowane życiem w nierzadko dość trudnych warunkach klimatycznych. Z drugiej jednak strony bogactwo naturalne tego kraju oraz dostęp do wielu różnych składników sprawiły, że pojawiło się w nim całe mnóstwo unikalnych dań. Jak najbardziej warto zatem nieco bliżej zainteresować się sztuką kulinarną tego kraju, bowiem oprócz tych najbardziej znanych potraw skrywa ona w sobie również mnóstwo nieodkrytych jeszcze skarbów.