Charakterystyka kuchni tureckiej

Kuchnia turecka jak sama nazwa wskazuje to kuchnia pochodząca z terytorium Turcji i jest to typowa kuchnia śródziemnomorska, która wymaga świeżych składników, a także celebrowania każdego posiłku.

Kuchnia turecka jak sama nazwa wskazuje to kuchnia pochodząca z terytorium Turcji i jest to typowa kuchnia śródziemnomorska, która wymaga świeżych składników, a także celebrowania każdego posiłku.
fot. Liv friis-larsen/Shutterstock

Kuchnia turecka jak sama nazwa wskazuje to kuchnia pochodząca z terytorium Turcji i jest to typowa kuchnia śródziemnomorska, która wymaga świeżych składników, a także celebrowania każdego posiłku. Inną dość charakterystyczną cechą tej kuchni jest fakt, iż bardzo często następuje pełna swoboda w łączeniu składników. Kuchnia turecka bogata jest we wszelkiego rodzaju warzywa, sery, ryby i owoców morza. Do charakterystycznych potraw kuchni tureckiej zaliczamy: mercimek áorbasi (zupa z soczewicy podawana na ogół na śniadanie), beyaz peynir (twaróg z owczego mleka), yaprak dolmasi (faszerowane liście winogron), taramę (pasta z ikry z dorsza), kabak kizartmasi (smażona cukinia z sosem jogurtowym), imam bayildi (bakłażan zapiekany z pomidorami, cebulą i czosnkiem). Oczywiście najpopularniejszą turecką potrawą jest kebab, który serwowany jest w chlebie pita z surówkami i sosami.

Kuchnia turecka to również słynne przystawki, czyli meze, bez których kuchnia ta nie potrafi się obejść. Przystawki traktowane są wręcz jako rytuał jedzenia i są na tyle popularne, iż powstają typowe tureckie restauracje serwujące tylko same przystawki. Co wchodzi w skład takich przystawek? Są to na ogół małe dania lecz bardzo pożywne, np. beyaz peynir (twaróg z owczego mleka), yaprak dolmasi (faszerowane liście winogron), tarama (pasta z ikry z dorsza), kabak kizartmasi (smażona cukinia z sosem jogurtowym).

Turcy uwielbiają pić herbatę, którą podają jako słodki i bardzo słodki napój. W przypadku kawy, podaje się ją na 3 sposoby: słodka sekerli, bez cukru sade i półsłodka orta. Narodowym napojem Turków jest raki. Jest to anyżowa wódka o lekkim smaku lukrecji podawana schłodzona. Ponadto kuchnia ta jest dość bogata w słodycze, a najbardziej popularne to: baklava, kadayifi, helva, lokum, acibadem kurabiyesi czy ayran.