Chińskie dana z ryb i skorupiaków

Ryby w kuchni chińskiej bardzo często są podawane z różnymi sosami. Zazwyczaj są to ryby obsmażane lub gotowane na parze.

Ryby w kuchni chińskiej bardzo często są podawane z różnymi sosami. Zazwyczaj są to ryby obsmażane lub gotowane na parze.
fot. Filk/Shutterstock

Chińska kuchnia to dieta zdrowa, korzystająca z wielu produktów i oryginalnych składników. Tak popularne w Chinach dania z ryb oraz skorupiaków mogą mieszkańców Zachodu zaskoczyć ciekawymi sposobami doprawiania oraz podawania. Bogata tradycja kulinarna w chińskiej kuchni ma swoje ciekawe sposoby przyrządzania potraw z ryb. Przed gotowaniem lub smażeniem ryby są marynowane w imbirze oraz w cebuli. Dzięki temu można się pozbyć tak charakterystycznego dla ryb zapachu, co jest dość ważne w przypadku kuchni chińskiej, w której zarówno gotowanie, jak i smażenie jest procesem krótkotrwałym.

Ryby w kuchni chińskiej

Ryby w kuchni chińskiej bardzo często są podawane z różnymi sosami. Zazwyczaj są to ryby obsmażane lub gotowane na parze. Najważniejsze jest, by obróbka termiczna trwała możliwie jak najkrócej. Dzięki temu ryba zachowuje swe naturalne walory smakowe oraz wartości odżywcze. Taka dbałość o szczegóły sprawia, że dieta chińska jest nie tylko smaczna, ale także bardzo zdrowa. Z ciekawszych dań, które oferuje kuchnia chińska wymienić warto rybę pikantną, rybę smażoną w kawałkach oraz rybę faszerowaną. Popularne ryby w sosie to np. ryba w sosie słodko - kwaśnym oraz ryba w sosie pomidorowym. Znany jest też sos octowy. Innym ciekawym przysmakiem z ryby są zrazy rybne ww kwaśnym sosie. Popularne są karpie oraz pstrągi.

Skorupiaki w kuchni chińskiej

Ryby pojawiają się często na talerzach Chińczyków, jednak obok nich bardzo popularne są skorupiaki. Kuchnia chińska chętnie korzysta ze skorupiaków, ślimaków oraz małży. Z owoców morza szczególnie popularne są krewetki, z których azjatycka dieta korzysta bardzo chętnie. Smażone, podawane z groszkiem lub mieszkankami warzy są jednym z najpopularniejszych dań, jakie może zaoferować kuchnia w tej części świata. Dania z owoców morza i skorupiaków przygotowuje się na podobnej zasadzie co dania z ryb. Ważne, by możliwiej jak najbardziej skrócić czas gotowania lub smażenia, podkreślić za pomocą przypraw naturalny smak składników oraz zachować możliwie jak najwięcej ich wartości odżywczych. Dzięki temu smak zarówno skorupiaków, jak i warzyw są oryginalne, zaś całe danie pięknie pachnie i zachęca swym ciekawym wyglądem.