Czekolada królowa słodyczy

Jedzmy czekoladę ale tylko tą niezawierającą wielu zbędnych i często niezdrowych dodatków, tylko taką która charakteryzuje się wysoką zawartością zdrowego i wartościowego kakao.

Jedzmy czekoladę ale tylko tą niezawierającą wielu zbędnych i często niezdrowych dodatków, tylko taką która charakteryzuje się wysoką zawartością zdrowego i wartościowego kakao.
fot. dianaduda/Shutterstock

Czy istnieją osoby, nielubiące czekolady? Pewnie tak, ale najprawdopodobniej jest ich niewiele. Prawda jest bowiem taka, że czekolada należy do tych produktów, które wprost uwielbiamy. Czy zajadając się swoją ulubioną czekoladą zastanawiamy się z czego właściwie jest zrobiona, jakie ma właściwości oraz czym różnią się poszczególne jej gatunki?

Rodzaje czekolady

Czekolada klasyfikowana jest jako wyrób cukierniczy, zanim zaczniemy dalsze rozważania na jej temat zastanówmy się jakie są rodzaje czekolady. Zasadniczo wyróżnia się czekoladę gorzką, mleczną oraz białą. Podstawowym składnikiem niezbędnym do produkcji tego słodkiego przysmaku jest kakao. Właśnie zawartość tego składnika decyduje o tym, do którego z wymienionych rodzajów zalicza się konkretna tabliczka czekolady. Największą zawartością kakao charakteryzuje się czekolada gorzka, najmniej tego składnika jest zaś w czekoladzie białej.

Czekolada składniki odżywcze

Jakie jeszcze składniki potrzebne są do produkcji czekolady? To zależy od pomysłowości producenta. Generalnie składniki niezbędne do jej produkcji to miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy oraz ewentualnie środki słodzące i dodatki. Właśnie wspomniane dodatki są polem do popisu dla producentów, jeśli będzie ich za dużo to pytanie: ile czekolady jest w czekoladzie stanie się jak najbardziej sensowne. Koniecznie więc przed zakupem powinniśmy czytać skład, pamiętając o tym że czekolada to przede wszystkim kakao, im mniej innych dodatków tym lepiej. Biała czekolada jest pozbawiona miazgi kakaowej, zawiera jedynie tłuszcz kakaowy, z tego powodu niektórzy uważają iż nie jest to w ogóle czekolada.

Czekolada a zdrowie

Dlaczego zawartość kakao jest tak ważna? Odpowiedź jest bardzo prosta: kakao jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Im go więcej tym zdrowsza jest czekolada. Kakao to przede wszystkim doskonałe źródło antyoksydantów, chroniących nas przed wolnymi rodnikami. Jest również produktem bogatym w magnez, żelazo oraz chrom. Kolejnym atutem jest fakt, iż kakao podnosi poziom serotoniny uważanej za hormon szczęścia. Być może właśnie dlatego tak lubimy czekoladę. Podsumowując jedzmy czekoladę ale tylko tą niezawierającą wielu zbędnych i często niezdrowych dodatków, tylko taką która charakteryzuje się wysoką zawartością zdrowego i wartościowego kakao. Wystrzegajmy się koniecznie produktów czekoladopodobnych posiadających w składzie zaledwie kilka procent kakao. Takie łakocie to jedynie źródło pustych kalorii.

Czekolada ciekawostki

  • Ciekawą atrakcją dla miłośników czekolady może być wycieczka do Muzeum Czekolady w Kolonii w Niemczech. Można tam zobaczyć palmiarnię z drzewami kakaowymi oraz wiele interesujących eksponatów związanych produkcją i sprzedażą tego smakołyku.
  • Czekolada w formie napoju z gniecionych nasion kakaowca i wody znana była już starożytnym Olmekom oraz Aztekom, właśnie Ameryka Południa jest więc ojczyzną tego smakołyku, do Europy dotarła dopiero w XVI wieku. Pierwszą czekoladę w formie tabliczki wyprodukowano w roku 1819 w Szwajcarii.
  • Z powodu zawartej z czekoladzie teobrominy, produkt ten jest szkodliwy dla zdrowia i życia wielu zwierząt. Ich organizmy nie są bowiem zdolne do metabolizmu tej substancji.