Czerwone wino półwytrawne – co warto o nim wiedzieć?

Smaki win dopasowuje się do własnych preferencji, okazji oraz podawanych potraw.

Smaki win dopasowuje się do własnych preferencji, okazji oraz podawanych potraw.

Smaki win dopasowuje się do własnych preferencji, okazji oraz podawanych potraw. Osoby, które poszukują połączenia orzeźwiającego aromatu z owocowym posmakiem, a zarazem nie chcą, aby trunek był zbyt słodki, mogą wybrać czerwone wino półwytrawne. Dowiedz się, czym się wyróżniają te wina, jak smakują i do jakich potraw warto je podawać.

Czerwone wino półwytrawne – czym się wyróżnia?

O smaku wina przesądza ilość cukru resztkowego w składzie trunku. Cukier wraz z owocami fermentuje. Jednak jego część pozostaje w winie po zakończeniu tego procesu. Właśnie tę pozostałość określa się terminem cukru resztkowego i to on przesądza o smaku danego wina. W praktyce więc wina słodkie, półsłodkie, wytrawne i półwytrawne mogą powstać z dokładnie tej samej odmiany winogron. Czerwone wino półwytrawne może zawierać od 4 do 12 gram cukru na litr.
Nie są to jednak restrykcyjne normy, ponieważ niektóre państwa i apelacje stosują własne normy dotyczące cukru resztkowego, dlatego wina półwytrawne mogą różnić się poziomem kwaskowatości. Z reguły słodsze są winogrona uprawiane w krajach południa (np. we Włoszech, Chile i Ameryce Południowej) niż na północy (np. w Niemczech czy Francji). Owoce uprawiane w słonecznych regionach szybciej dojrzewają, dlatego są słodsze. Na północy czasami konieczne jest dodawanie do owoców sztucznego cukru spożywczego, ponieważ same winogrona są zbyt kwaskowate.

Wyróżnikiem win półwytrawnych jest lekko orzeźwiający, owocowy smak. Taki trunek jest mniej skomplikowany niż w winach wytrawnych, ale zarazem bardziej złożony niż w słodkich i półsłodkich. Koneserzy często przekonują, że osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z wysokiej jakości winami wytrawnymi, powinny przyzwyczaić się do smaków półwytrawnych. Przerzucenie się bezpośrednio z lekkich win słodkich i półsłodkich na wytrawne może sprawić, że nawet najlepsze gatunki uznamy za zbyt mocne i nam nie posmakują.

Do czego podać czerwone wino półwytrawne?

Dobrze dobrane wino nie może zdominować smaku podawanych potraw. Dania i trunki powinny wzajemnie się uzupełniać – dzięki temu smakosze będą mogli delektować się zarówno wyjątkowym aromatem potraw, jak i bukietem wina. Czerwone wino półwytrawne doskonale pasuje do pikantnych dań mięsnych. Szefowie kuchni często polecają kieliszek takiego trunku do kuchni orientalnej (np. indyjskiej), ponieważ lekka słodycz łagodzi pikantność przypraw stosowanych w kuchniach Dalekiego Wschodu. Bardzo dobrze pasują one także do pikantnej kaczki z owocowym sosem czy wieprzowiny. Półwytrawne wino musujące idealnie sprawdzi się zaś jako aperitif.

https://faktoriawin.pl/kurs-wiedzy/degustujemy-wino/