Dania kuchni indonezyjskiej

Dieta indonezyjska jest bardzo różnorodna i oryginalna. Duży wpływ na sposób odżywiania się Indonezyjczyków wywiera m.in. położenie geograficzne poszczególnych wysp, klimat oraz warunki glebowe.

Dieta indonezyjska jest bardzo różnorodna i oryginalna. Duży wpływ na sposób odżywiania się Indonezyjczyków wywiera m.in. położenie geograficzne poszczególnych wysp, klimat oraz warunki glebowe.
fot. Matthew Oldfield/Shutterstock

Dieta indonezyjska jest bardzo różnorodna i oryginalna. Duży wpływ na sposób odżywiania się Indonezyjczyków wywiera m.in. położenie geograficzne poszczególnych wysp, klimat oraz warunki glebowe. Dania popularne na wyspie Bali są ostre i zawierają dużo przypraw, natomiast dania serwowane na Jawie – słodkie i łagodne.

Kuchnia indonezyjska kształtowała się przez wieki. Na jej obecny kształt wpływ miały liczne i ważne wydarzenia historyczne. Pierwsi osadnicy przybyli na Jawę i Sumatrę w XVI i XVII wieku. W czasie II wojny część wysp była pod japońską okupacją. Efekt? Jadłospis indonezyjski w swej obecnej formie, to mieszanka kuchni japońskiej, chińskiej, arabskiej, europejskiej oraz indyjskiej.

Podstawowym produktem jest tu ryż. Zawiera on dużo białka i błonnika oraz witaminy z grupy B. Spożywanie dużej ilości ryżu chroni mieszkańców Indonezji przed chorobami żołądka oraz jelit. Typowe dla tej kuchni są dania składające się z ryżu z dodatkiem mięsa, warzyw lub ryb. Dodatkiem są tu sosy. Często do takich dań wykorzystywane są również owoce morza. Popularne są krewetki podawane z owocami. Dania kuchni indonezyjskiej zawierają mało tłuszczu, a dużo białka. Są pożywne, a jednocześnie niskokaloryczne. Obecne są w nich różne owoce, m.in. ananasy, kiwi, mango, czereśnie i papaje. Zawarta jest w nich witamina C oraz wiele składników mineralnych. Oryginalny smak potrawy zyskują dzięki kompozycjom przypraw. Tutejsi kucharze to specjaliści w zakresie mieszania ze sobą różnych rodzajów ziół. Wśród przypraw indonezyjskich do najbardziej znanych zalicza się curry oraz kurkuma.

Curry to mieszanka sproszkowanych przypraw, które przed zmieleniem zazwyczaj się praży. Curry można używać albo w postaci proszku, albo w postaci pasty. Najczęściej ta przyprawa jest stosowana do potraw mięsnych, w szczególności do drobiu. Jest też świetnym dodatkiem do warzyw oraz sosów. Kurkuma najczęściej jest stosowana do ryżu oraz potraw z fasoli. Dzięki niej dania mają piękny, żółty kolor i łagodny aromat. Obie przyprawy mają korzystny wpływ na zdrowie. Działają bakteriobójczo, poprawiają trawienie i łagodzą dolegliwości wątroby.

Ważnym składnikiem kuchni indonezyjskiej jest kokos. Świeży miąższ jest ważnym składnikiem wielu dań, nie tylko tych słodkich. Kokos jest tu traktowany jako dodatek do ryżu, sałatek, mięsa i deserów. Bogaty w białko i składniki odżywcze jest lekkostrawny, chociaż zawiera kwasy tłuszczowe.