Dania kuchni koreańskiej

Kuchnia koreańska należy do słabiej znanych diet Dalekiego Wschodu i choć pozostawała przez wieki pod silnym wpływem chińskiej tradycji kulinarnej może pochwalić się licznymi cechami typowymi.

Kuchnia koreańska należy do słabiej znanych diet Dalekiego Wschodu i choć pozostawała przez wieki pod silnym wpływem chińskiej tradycji kulinarnej może pochwalić się licznymi cechami typowymi.
fot. bonchan/Shutterstock

Kuchnia koreańska należy do słabiej znanych diet Dalekiego Wschodu i choć pozostawała przez wieki pod silnym wpływem chińskiej tradycji kulinarnej może pochwalić się licznymi cechami typowymi tylko dla siebie. Kuchnia koreańska równi się od diety znanej Chińczykom, jest też bardziej różnorodna niż kuchnia japońska. Dania popularne w Korei można podsumować w skrócie jako smaczne, a przede wszystkim bardzo pożywne. Koreańczycy, podobnie jak wszyscy kucharze na obszarze Dalekiego Wschodu, bardzo chętnie korzystają z bogatego asortymentu przypraw. Przyprawy wyjątkowo chętnie stosowane to ziarno sezamowe, czerwona ostra papryka oraz czosnek. Spośród licznych dań koreańskich na uwagę zasługują te z mięsa przygotowanego na rożnie. Popularną potrawą na terenie Korei są pikle, które sporządza się ze świeżych warzyw, a następnie mocno przyprawia papryką lub czosnkiem. Deserem podawanym zazwyczaj na zakończenie posiłków są zazwyczaj ciasteczka sezamowe z imbirową herbatką.

Jakie dania kuchni koreańskiej mogą zainteresować polskich smakoszy?

Ciekawym daniem, kombinacją dość nietypową, jest ryż z kaszą perłową lub też ryż z daktylami. Bardziej swojsko brzmi nazwa innej popularnej w Korei potrawy. To ryż z jarzynami, w którym oprócz ryżu i obowiązkowego czosnku pojawia się również wołowina i ziarna sezamu. Wśród licznych składników tej potrawy znajduje się również soja oraz cukrowy groszek. Dania z rusztu to m.in. wieprzowina i wołowina z rusztu. Do tych mięs również jako przyprawa dodawany jest czosnek oraz drobno posiekana cebulka. Na ruszcie można przygotować również ciekawe dania z kurczaka, do którego również dodaje się cebulkę oraz ziarna sezamu. Jednym z ciekawszych dań, na które warto zwrócić uwagę, jest "gorący kociołek". Wołowina, sos sojowy, czosnek, sezam, chińskie grzyby - to tylko najważniejsze ze wszystkich składników wchodzących w skład tego dania. Popularną potrawą jest też w kuchni koreańskiej kurczak pok-kum. Sporządza się go z dodatkiem cebuli, sosu sojowego, cukry oraz ziarna sezamowego. Dodatkiem do tej potrawy są suszone chińskie grzyby. Grzyby pojawiają się w Korei również jako jeden z ważniejszych składników zup. Koreańska zupa grzybowa jest i smaczna, i tradycyjnie doprawiona czosnkiem. Na talerzach Koreańczyków pojawia się także ryba, np gotowana wraz z jarzynami. Dieta koreańska to również ciekawa przekąska, często podawana jako deser. To ciasteczka sezamowe, których najważniejszym składnikiem jest suszone ziarno sezamowe.