Dieta według horoskopu - Dieta a znak zodiaku

Gwiazdy i ich poskramiacze dodatkowo analizują konkretne znaki zodiaku – podając, co może dolegać baranowi lub pannie, jakie smaki najbardziej lubi skorpion.

Gwiazdy i ich  poskramiacze dodatkowo analizują konkretne znaki zodiaku – podając, co może dolegać baranowi lub pannie, jakie smaki najbardziej lubi skorpion.
fot. Tom K Photo/Shutterstock

O tym, że los zapisany jest w gwiazdach słyszał każdy, kto miał choćby incydentalny kontakt z horoskopami. Sęk w tym, że nikt tego „losu” nie sprecyzował, więc można go traktować zarówno jako życiowe koleje, miłosne perypetie czy zdrowotne przypadłości. I tak, w czasach miłościwie nam panujących (a więc – namaszczonych zmiennością, niepewnością, szaleństwem i pogonią za pieniądzem) to właśnie gwiazdy stają się często punktem odniesienia dla podejmowanych przez nas decyzji. Po horoskop sięgamy przed startem w nowej pracy, przed wyjazdem w podróż i przed skreśleniem numerków w totolotka. Idąc za ciosem – także po horoskop wielu z nas sięga wtedy, kiedy zauważa pierwsze objawy „lustrzycy” lub kiedy ulubiona sukienka zaczyna pękać w szwach. Co ciekawe, „dietetyczny horoskop” to nie tylko sugestie co jeść, a czego unikać, żeby zachować zgrabną sylwetkę. Gwiazdy i ich  poskramiacze dodatkowo analizują konkretne znaki zodiaku – podając, co może dolegać baranowi lub pannie, jakie smaki najbardziej lubi skorpion, a czego w żadnej mierze do ust nie weźmie lew.

I tak – barany uwielbiają ponoć egzotykę w kuchni, a przyrządzane przez siebie potrawy doprawiają ochoczo czosnkiem, cebulą, ostrymi i aromatycznymi przyprawami z całego świata. I mimo, że osoby spod tego znaku nie skarżą się na żadne dolegliwości – nie oznacza to, że mogą wrzucać w swoje żołądki wszystko to, na co mają aktualnie ochotę. Tym samym, w pierwszej kolejności zodiakalne barany ograniczyć powinny tłuste potrawy, kawę i inne, szkodliwe używki.  Są to smakołyki ogólnie uznawane za szkodliwe, ale w przypadku baranów – ich ciągłe spożywanie może okazać się ogromnie niezdrowe. Zamiast tego – barany powinny zaprzyjaźnić się  z soją, fasolą, gotowanymi na parze, chudymi mięsami, a ulubione przetwory konserwowe – na trwałe zastąpić szpinakiem i kapustą.  

Byki to (jak się okazuje) osoby tylko pozornie cieszące się dobrym zdrowiem. Pod twardą powierzchownością skrywają się między innymi problemy z przemianą materii, poczucie obciążenia organizmu i wieczną ospałość. Stąd też, zodiakalne byki powinny zapomnieć o ulubionych, gęstych sosach i tłustych potrawach i przestawić się na dietę jarską, bogatą w świeże owoce i warzywa, urozmaiconą dużą ilością musli i chrupkiego pieczywa.

Bliźnięta natomiast, to typy odpowiedzialne, które z niezwykłą pieczołowitością podchodzą do aspektu zdrowego odżywiania. Tyle tylko, że osoby spod tego znaku żyją w pośpiechu, więc często zdarza im się zjadać posiłki w biegu, co skutkuje wahaniami wagi i problemami z trawieniem. Dlatego też, bliźnięta powinny odstawić (zjadane incydentalnie, ale zawsze...) fast foody i półprodukty z serii instant. Powinny za to oczyszczać swoje organizmy z toksyn przy pomocy diety obfitej w mięso i warzywa gotowane na parze i różnych kuracji odkażającej.

Raki miewają z kolei problemy z ciśnieniem i sercem, więc o zdrowie (choćby przy pomocy diety) powinny zadbać jak najwcześniej. Zwłaszcza, że osoby spod tego znaku lubią gotować i zjadać obfite posiłki, co często kończy się występowaniem schorzeń z dziedziny zaburzeń odżywiania. Stąd też, raki już od dziecka powinno uczyć się łączyć pasję do kucharzenia z racjonalnym gotowaniem potraw lekkostrawnych, zdrowych, a jednocześnie – smacznych i na długo zapewniających uczucie sytości.

Lwy, podobnie jak raki – także lubią dużo i dobrze zjeść. Sęk w tym, że podjadają między posiłkami i wrzucają w siebie tony niezdrowych, tłustych lub słodkich przekąsek. W konsekwencji – osoby te cierpią na okresowe, napędzane przez efekt jojo problemy z wagą , bolesne skurcze mięśni i problemy z krążeniem.  Idealnym rozwiązaniem będzie urozmaicenie posiłków i przestawienie się na kuchnię zdrową, lekką, mało kaloryczną, ale bardzo sycącą. Świetnie sprawdzą się więc surówki i sałatki, gotowane na parze chude mięsa i duże ilości owoców. Dodatkowym rozwiązaniem tego problemu jest urozmaicenie posiłków – Lwy powinny do każdego dania dodawać owoce i warzywa i na stałe polubić surówki i sałatki. Niedobory magnezu zrównoważą pyszne daktyle i figi, a dietetyczne potrawy uatrakcyjnią aromatyczne zioła polepszające perystaltykę jelit.

Systematyczne panny od dziecka interesują się zdrowym odżywianiem i stosują zróżnicowaną, bezpieczną dietę. Niestety, osoby spod tego znaku, mimo wszystko zmagają się z problemami z wątrobą – dlatego, na dobre powinny one zapomnieć o alkoholu, tłustych mięsach i smażonych potrawach. Zastąpią je z powodzeniem owoce morza i  bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe ryby.

Wagi natomiast uwielbiają słodycze i niezobowiązujące przekąski, które doskonale zabijają głód charakterystyczny dla życia w ciągłym pośpiechy. Mimo to, wagi są szczupłe, żeby nie powiedzieć wręcz wątłe. Pozory mylą i osoby spod tego znaku często nie zdają sobie sprawy, co pod powłoką powierzchownego zdrowia i dobrej kondycji dzieje się w ich organizmach. Ich dieta powinna być bogata w dobre tłuszcze i białko, a posiłki – spożywane na spokojnie i w regularnych godzinach. Nie wolno też zapominać o dostarczaniu organizmu dużej ilości witamin – najlepiej pod postacią naturalnych produktów, takich jak: cebula, szpinak i buraki.

Skorpiony są za to zmienne z charakteru – równie nieustabilizowana jest też ich dieta. Mimo, że z pozoru są zdecydowane, krzepkie i silne – zazwyczaj natura obdarza je słabowitymi i delikatnymi żołądkami. Stąd tak wiele skorpionów cierpi na wrzody i zespół jelita wrażliwego. Dlatego tak ważnym jest tutaj regularne spożywanie lekkich, małych posiłków - bogatych w błonnik, ziarna zbóż, makarony, ryż, orzechy i warzywa.

Strzelce są natomiast znanymi żarłokami – nie lubią diet i ograniczeń żywieniowych, a tłuste mięsa pochłaniają nader chętnie, zapijając kęsy powalającymi dawkami alkoholu. To wszystko składa się na wahania wagi i przewlekłe problemy z chorobami układu pokarmowego, co w sposób długofalowy wpływa na permanentne poczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. Zbawienne dla strzelców będą więc posiłki jarskie, lekkostrawne i bogate w składniki naturalne, popijane dużą ilością wody.

Koziorożce, podobnie jak strzelce właśnie lubią tradycyjne, tłuste potrawy. O dziwo, jest to kuchnia korzystna dla ich zdrowia – tyle tylko, że powinna być ona ciągle wzbogacana w gotowane na parze lub surowe warzywa i owoce. Świetnie sprawdzają się tu żółte produkty – ser i bogate w witaminę C cytryny. Dodatkowo – warto w przypadku lubiących słodycze koziorożców zainteresować się bogatymi w wodę arbuzami i melonami, a słodkie, spożywane  formie przekąsek batoniki – zastąpić czipsami marchwiowymi.

Przy koziorożcach wodniki wypadają niezwykle blado – są słabowite, zapadają często na infekcje, ciągle czują się osłabione. Jest to niestety dowód na to, że ich dieta nie zawiera dostatecznie dużej liczny składników odżywczych. Nic dziwnego – wodniki lubią tłuste mięsa i puste kalorie, nie dbając zupełnie o higienę życia. Dlatego też, osoby te powinny zwolnić, zastanowić się nad sobą i postawić na owoce, warzywa, kasze i produkty mleczne, odstawiając na zawsze niezdrowe słodycze i używki.

Ryby natomiast, chorują na zespół nadwrażliwego jelita i cyklicznie zmagają się z alergią. Ich dieta powinna być dobierana indywidualnie. Najlepiej będzie, jeśli osoby spod tego znaku sprawdzą na jakie produkty reagują dobrze, a spożywanie jakich przysparza im dużą ilość problemów zdrowotnych. Najbezpieczniej będzie z góry ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych, tłustych posiłków i zaprzyjaźnić się ze zdrową kuchnią śródziemnomorską. Dodatkowo, warto w przypadku ryb zjadać regularne i niewielki posiłki – tak, by się nie przejadać i nie narażać żołądka na zbyteczne obciążenie.