Ekologiczne przygotowanie pożywienia

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić by przygotowane przez ciebie pożywienie było nie tylko smaczniejsze, ale i oszczędniejsze oraz bardziej ekologiczne, skup się i przeczytaj ten artykuł.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić by przygotowane przez ciebie pożywienie było nie tylko smaczniejsze, ale i oszczędniejsze oraz bardziej ekologiczne, skup się i przeczytaj ten artykuł.
fot. JaroPienza/Shutterstock

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić by przygotowane przez ciebie pożywienie było nie tylko smaczniejsze, ale i oszczędniejsze oraz bardziej ekologiczne, skup się i przeczytaj ten artykuł. Zacznijmy od przegotowywania wody. Po pierwsze gotuj tylko tyle wody, ile za chwilę zużyjesz na herbatę czy kawę. Oszczędzasz w ten sposób prąd lub gaz poświęcony do nagrzania większej ilości, którą i tak trzeba by było ponownie podgrzać na następny napój. Nie zawsze mamy czas, by codziennie przygotowywać różne potrawy. Bywa też, że gotowanie dla jednej lub dwóch osób w przeliczeniu na zużyty czas, który mógłbyś spędzić pracując, zupełnie się nie opłaca. Można jednak gotować na zapas i nie jeść tej samej potrawy przez kilka dni. To bardzo proste. Wystarczy odrobina kreatywności w kuchni i użycie z pomysłem wczorajszych resztek. Może to być zaplanowane i w pełni przemyślane. Przykładem może być codzienna zupa. Gotując zupę dla dwóch, trzech osób potrzebne jest Ci nie więcej niż około litr gotowej zupy. Nie bardzo uśmiecha się wam przez tydzień jeść tę samą zupę, a nie opłaca się gotować tylko jednego litra? Co zrobić z resztą? Obmyśl strategię na cały tydzień używając jednego wywaru. W poniedziałek przygotuj bulion z kury z warzywami. To, co zostanie, podziel na trzy części. Pierwszego dnia proponujemy rosół z kury z makaronem z pierwszej części wywaru. Drugiego dnia dodaj do drugiej części rosołu odrobinę przecieru pomidorowego i odrobinę kaszy lub ryżu. Bez dodatkowego nakładu sił i produktów powstaje pyszna domowa pomidorowa, którą polubi każdy domownik. We wtorek z drugiej części pozostałego rosołu przygotuj ma przykład barszcz czerwony dodając do niego soczyste buraczki. Prawda, że to proste i oczywiste? Oszczędzasz czas i jedzenie, które prawdopodobnie zmarnowałoby się. Polub gotowanie i przekonaj się, że ekologia wcale nie jest taka straszna, jak ją malują! Kuchnia może stać się twoim ulubionym miejscem w domu, jeśli tylko dasz jej szansę. Korzystaj z przepisów umieszczonych na stronach internetowych na oszczędne i ekologiczne posiłki.