Gatunki kawy - Arabica i Robusta

Każdy gatunek kawy ma swój indywidualny i niepowtarzalny smak. Dzieje się tak, że kawa swój charakter zawdzięcza danym owocom rośliny z której ją otrzymujemy.

Każdy gatunek kawy ma swój indywidualny i niepowtarzalny smak. Dzieje się tak, że kawa swój charakter zawdzięcza danym owocom rośliny z której ją otrzymujemy.
fot. S_Photo/Shutterstock

Kawa to bez wątpienia napój bogów, pyszna i aromatyczna. Jej smak i aromat powoduje, że poranek staje się przyjemnym momentem każdego dnia. Wbrew pozorom kawa ma sporo wspólnego z winem. Dlaczego?

Podobnie jak wino każdy gatunek kawy ma swój indywidualny i niepowtarzalny smak. Dzieje się tak, że kawa swój charakter zawdzięcza danym owocom rośliny z której ją otrzymujemy, ale również dzięki warunkom klimatycznym w których rosła kawa. Filiżanka kawy o poranku dla niektórych to wręcz rytuał bez którego nie wyobrażają sobie dnia.

Co ma wpływ na smak i aromat kawy?

Jak już wcześniej wspomniano warunki klimatyczne, a co za tym stoi częstotliwość opadów, nasłonecznienie, wysokość i zawartość gleby. Cały ten wachlarz warunków pogodowych i klimatycznych powoduje, iż ma to wpływ na smak kawy, czyli decyduje o jej aromacie. Dzięki temu możemy wyczuć nutę przewodnią kawy, a może to być aromat kwaskowaty, orzechowy, winny, korzenny a także owocowy.

Kawa to roślina należąca do rodziny marzanowatych. Na świecie istnieje około jej 500 rodzajów i przeszło 6000 odmian. Ale tak naprawdę istnieją dwa gatunki kawy, które mają ogromne znaczenie i są najpopularniejsze wśród smakoszy kawy. Są nimi takie odmiany kawy jak Coffea Arabica i Coffea Robusta.

Arabica

Arabica jest łagodna, delikatna natomiast Robusta wyraźna, mocna i lekko kwaskowata. Arabicę uprawia się w Afryce i Brazylii, lecz przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej i w Indiach. Warto zauważyć, że ten gatunek kawy jest najpopularniejszym na świecie. Popularność tą zawdzięcza łagodności smaku i niezwykłemu aromatowi. Bardzo często w smaku Arabiki można wyczuć delikatne nuty czekolady i korzenne aromaty. Niestety to bardzo trudna w uprawie roślina, gdyż musi ona rosnąć na odpowiedniej wysokości, nie niżej niż 900 metrów n.p.m., a także tylko i wyłącznie w tropikalnym klimacie.

Robusta

Robustę uprawia się w Zachodniej Afryce, Indonezji, Ugandzie, Wietnamie, Brazylii i Indiach. Lecz na ogół plantacje tej kawy można spotkać w Wietnamie i Ugandzie. Poza tym nie jest tak delikatna w uprawie jak Arabica i można ja uprawiać na dowolnej wysokości, a także odporna jest na wszelkiego rodzaju szkodniki i wahania temperatury. Zawartość kofeiny w Robuście jest większa niż w Arabice - od 2%-4,5%. Jeśli chodzi o smak to w Robuście przeważa zdecydowanie gorzkość.

Oczywiście gatunek Arabiki i Robusty to 99% światowej produkcji kawy, gdzie 70% przypada na Arabikę, a 29% na Robustę. Pozostały 1% to inne odmiany, takie jak: liberica (coffea liberica), Arabusta, Nicaragua La Picona i Burbon.