Hiszpańskie sepcjały - paella oraz tortilla

Smaczna, aromatyczna i przede wszystkim różnorodna – taka jest kuchnia hiszpańska. Najbardziej znanymi potrawami są tu paella oraz tortilla.

Smaczna, aromatyczna i przede wszystkim różnorodna – taka jest kuchnia hiszpańska. Najbardziej znanymi potrawami są tu paella oraz tortilla.
fot. Ayotography/Shutterstock

Smaczna, aromatyczna i przede wszystkim różnorodna – taka jest kuchnia hiszpańska. Najbardziej znanymi potrawami są tu paella oraz tortilla. Ta pierwsza – to ryż przygotowywany na patelni wraz z licznymi dodatkami. Ta druga – to omlet z ziemniakami. Jednak nie są to jedyne specjały kulinarne znane w Hiszpanii. Ta kuchnia może się pochwalić oryginalnymi daniami, przy czym każdy region ma swą specjalną, regionalną potrawę.

Niemal każdy hiszpański region może pochwalić się własnym gatunkiem chleba lub kiełbasy, a każdy może zaoferować dania tak ciekawe, że nie można ich zignorować. Które z hiszpańskich potraw zasługują na szczególną uwagę? Co jada się w poszczególnych regionach Hiszpanii? W Galicji bardzo popularne są owoce morza. Warto spróbować również tutejszej zupy jarzynowej oraz krokietów z farszem rybnym. Asturia znana jest z własnego sera, zaś z potraw najpopularniejsza jest tu potrawka z fasoli. Ryby i owoce morza to podstawowy składnik diety w Kraju Basków. Warto spróbować to potrawy o nazwie marmitako. Jest to potrawka z tuńczyka, pomidorów oraz ziemniaków, w której bardzo ważną rolę odgrywają starannie dobrane przyprawy. W Karku Basków chętnie jada się również pieczonego dorsza w sosie czosnkowym.

Warzywa, owoce morza i ryby goszczą często również na stołach mieszkańców Katalonii. W tym regionie chętnie jada się sałatki z warzyw duszonych bądź też smażonych, popularne są również potrawki z ryb. W Kastylii stawa się już bardziej na mięso, zatem na talerzu często pojawia się pieczone prosię lub pieczeń jagnięca. Miejscowym specjałem, który również zasługuje na uwagę, jest zupa czosnkowa z jajkiem oraz szynką. Mięso (a w szczególności dziczyzna) jest również popularne w krainie Don Kichota. La Mancha, bo o niej mowa, słynie z leczo oraz z potrawki z królika. Ziemniaki są częstym składnikiem dań serwowanych na Wyspach Kanaryjskich. Popularne są te pieczone na ogniu, które podaje się z sosem: pikantnym lub ziołowym. Na Majorce natomiast ziemniaki wchodzą w skład oryginalnego leczo, które znane jest tutaj pod nazwą tumbet.