Jajka w koszulkach

Przygotowanie jajek w koszulkach, jest niezwykle szybkie i łatwe a efekt zaspokoi najdelikatniejsze i najbardziej wybredne podniebienia.

Przygotowanie jajek w koszulkach, jest niezwykle szybkie i łatwe a efekt zaspokoi najdelikatniejsze i najbardziej wybredne podniebienia.
fot. Joe Gough/Shutterstock

Przygotowanie jajek w koszulkach, jest niezwykle szybkie i łatwe a efekt zaspokoi najdelikatniejsze i najbardziej wybredne podniebienia. Do wysokiego garnka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do wrzenia. Kiedy woda już się gotuje, dodajemy octu winnego około 4 łyżek (octu musi być dużo, pomaga on w ścinaniu się białka). Garnek z wodą i octem zostawiamy na dużym ogniu, musi nieustannie się gotować. Wbijamy jajko do miseczki, a łyżką robimy w garnku wir wodny, na który to wrzucamy rozbite jajko z miseczki. Należy pamiętać, aby jajko dodawać z jak najniższej wysokości. Natychmiast, po dodaniu jaja do wody delikatnie mieszamy, ją łyżką, aby białko perfekcyjnie owinęło się dookoła żółtka. Jeśli widzimy, że białko zaczyna się ścinać możemy zmniejszyć płomień pod garnkiem. Gotujemy tak jeszcze przez 2-3 minuty. Należy pamiętać, że prawidłowo ugotowane jajko w koszulkach ma idealnie ścięte białko, żółtko zaś pozostaje płynne i cudownie rozlewa się na talerzu. Ta prosta potrawa doskonale będzie smakowała na toście, ze szpinakiem, albo jako dodatek do mięsa.