Jak przechowywać kawę

Dobrym pomysłem mogą okazać się specjalne puszki do kawy, alternatywą dla nich mogą być pojemniki ceramiczne.

Dobrym pomysłem mogą okazać się specjalne puszki do kawy, alternatywą dla nich mogą być pojemniki ceramiczne.
fot. xmee/Shutterstock

Miłośnicy dobrej kawy przykładają dużą wagę do wyboru odpowiedniego jej rodzaju. Zwracają uwagę na aromat, smak czy markę. Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednie przechowywanie kawy w domu może znacząco obniżać i pogarszać wiele z jej właściwości.

Kawa ma niestety wielu wrogów, w postaci m.in. wilgoci, światła słonecznego czy innych zapachów, które mogą do niej przenikać. Kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi może sprawić, że kawa będzie tracić swoje magiczne właściwości, takie jak np. jej charakterystyczny aromat. Z tego względu, aby zachować wysoką jakość zakupionej kawy, należy w odpowiedni sposób ją przechowywać.

Należy zadbać przede wszystkim o to, aby kawa nie miała stałej styczności z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak powietrze czy nadmierne ciepło. W tym celu warto do jej przechowywania wybrać taki pojemnik, który będzie szczelny i nieprzezroczysty. Dobrym pomysłem mogą okazać się specjalne puszki do kawy, które nie tylko spełniają powyższe wymogi, ale dodatkowo są często bardzo ładne i atrakcyjne dla oka. Alternatywą dla nich mogą być pojemniki ceramiczne. Jednak nie przesypujmy kawy bezpośrednio do pojemników, a już zwłaszcza tych metalowych! Lepiej umieścić w nich kawę w opakowaniu, w jakim ją kupiliśmy w sklepie. Ma to znaczenie o tyle, że pod wpływem kontaktu np. z metalową powierzchnią, kawa może zmieniać smak. Takie fabryczne opakowanie po włożeniu do puszki można dodatkowo spinać u góry klamrą, tak aby jeszcze bardziej chronić aromat kawy. Pojemniki czy puszki warto umieścić w kuchennej szafce, w miarę chłodnym miejscu.

Pamiętajmy, że kawa to wrażliwy produkt i nawet drobne czynniki mogą sprawić, że straci swoje właściwości. Aby móc w pełni cieszyć się jej zapachem i smakiem, pamiętajmy o prawidłowym przechowywaniu tego produktu. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie delektować się pysznym, czarnym płynem.