Jak przygotować pysznego sandwicha

Sandwiche to jedna z najpopularniejszych potraw podawanych w Stanach Zjednoczonych. Jest prosta w przygotowaniu i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności kucharskich.

Sandwiche to jedna z najpopularniejszych potraw podawanych w Stanach Zjednoczonych. Jest prosta w przygotowaniu i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności kucharskich.
fot. Anna Shepulova/Shutterstock

Sandwiche to jedna z najpopularniejszych potraw podawanych w Stanach Zjednoczonych. Jest prosta w przygotowaniu i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności kucharskich. Mimo swojej prostoty jest to bardzo smaczne danie pozwalające szybko zaspokoić głód. Co zatem potrzebujemy do jego przygotowania?

Po pierwsze opiekacza. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje tych urządzeń. Ich produkcją zajmują się zarówno znane koncerny firmowe jak i firmy produkujące sprzęt dla dużych sieci marketów. Uważam, że jest to na tyle proste w swej konstrukcji i założeniu urządzenie, że należy się zastanowić czy warto przepłacać kupując firmowy sprzęt. Gdy urządzenie będzie już stało w naszej kuchni pozostaje nam tylko skompletować potrzebne nam składniki. Głównym z nich jest oczywiście chleb tostowy. W zależności od sklepu będziemy mogli wybierać między podstawową opcją jaką jest pieczywo pszenne, a jego wersjami z różnego rodzaju ziarnami. Między dwie kromki chleba możemy włożyć praktycznie wszystko co tylko przyjdzie nam do głowy.

Ogólnie sandwiche możemy podzielić na dwie grupy: obiadowe i deserowe. Te pierwsze to dania w których króluje chociażby żółty ser, szynka i pomidor. Drugie zaś uwielbiane są przede wszystkim przez dzieci. Są to bowiem sandwiche podawane na słodko, których wnętrze wypełnione jest np. powidłami czy dżemem. Ja szczególnie upodobałem sobie kilka przepisów na obiadowe wersje. Jedną z nich jest sandwich z tuńczykiem i cebulkom. Do jego wykonania potrzebować będziemy tuńczyka w puszcze, skrojoną drobno cebulkę i ser. Na jedną z kanapek kładziemy najpierw odcedzonego z zalewy tuńczyka (jego ilość regulujemy w zależności od naszych upodobań), później posypujemy dobrze skrojoną cebulkom, a wszystko przykrywamy plastrem sera. Tak przygotowane kanapki wkładamy do sandwicha na około 3 minuty. Podawane na ciepło danie można jeść np. z ketchupem. Drugi przepis to sandwich z farszem w którego skład wchodzą: plaster szynki lub kiełbaski, ser, pomidor i cebulka. Wszystko to wkładamy dowolnej kolejności i posypujemy delikatnie ziołami prowansalskimi. Po około 3 minutach w opiekaczu danie jest gotowe. Ostatni przepis jaki chciałbym polecić to sandwich nazywany przez moją żonę pieczarkowym rajem. Pieczarki kroimy w drobną kosteczkę i delikatnie podsmażamy na patelni. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Tak przygotowany farsz rozkładamy na kromkach chleba i posypujemy startym serem. Po 3 minutach danie możemy podawać na stół.