Jak przyspieszyć gotowanie?

Aby pomóc zaplanować, przygotować i gotować lepsze potrawy warto korzystać z metod i sprzętów używanych przez najlepszych szefów kuchni.

Aby pomóc zaplanować, przygotować i gotować lepsze potrawy warto korzystać z metod i sprzętów używanych przez najlepszych szefów kuchni.

Przygotowanie wspaniałego posiłku wymaga opracowania sztuki łączenia wielu czynności jednocześnie. Nieodzownym elementem jest również planowanie z wyprzedzeniem, dzielenie wielogodzinnych procesów na mniejsze zadania czy szybkie naprawianie błędów. Aby pomóc zaplanować, przygotować i gotować lepsze potrawy warto korzystać z metod i sprzętów używanych przez najlepszych szefów kuchni.

Miej zioła i przyprawy pod ręką

Wieloelementowe danie wymaga od nas pełnego skupienia. Musimy bowiem nie tylko sprawnie łączyć większe składniki, ale także doprawiać je w odpowiednim czasie. Jak radzą eksperci z tvokazje.pl warto przez rozpoczęciem gotowania dokładnie pokroić i odmierzyć wszystkie przyprawy. Świetnie w tym celu sprawdzi się siekacz do ziół, którego możemy użyć do rozdrabniania zarówno świeżych, jak i suszonych roślin. Tak uszykowane przyprawy połóżmy obok głównych elementów dania w małych pojemniczkach. Dzięki temu już nigdy nie zapomnimy o tym, aby przed smażeniem posolić mięso, a do sosu dodać posiekaną pietruszkę. Zaoszczędzimy też sporo czasu dzięki temu, że nie będziemy musieli już w panice przeglądać naszych zasobów z przyprawami w najmniej oczekiwanym momencie.

Sposób na przygotowanie surówek, który nie grozi utratą palca

Jeśli nie mamy wprawy zawodowego kucharza, to zapewne nie posługujemy się nożem w taki sposób, by posiekać cebulę w kilka sekund. Zazwyczaj samo obieranie jarzyn zajmuje nam sporo czasu, a ich rozdrobnienie to kolejne „zmarnowane” minuty. Z pomocą przychodzą tutaj urządzenia, dzięki którym nie tylko przyspieszymy proces przygotowywania potraw, ale również zwiększymy ich atrakcyjność i najzwyczajniejszą sałatkę zmienimy w ciekawy dodatek do głównego dania. Takim przydatnym gadżetem jest np. temperówka do warzyw. Umożliwia bowiem stworzenie ciekawych kompozycji z wykorzystywaniem nawet najbardziej banalnych warzyw, takich jak marchewka czy ogórek. W kilka chwil otrzymujemy wstęgi z roślin, z których możemy stworzyć surówkę lub jadalną ozdobę.

Soczyste, aromatyczne mięso

Najwięcej czasu w przypadku wykwintnego jedzenia spędzamy przeważnie na przygotowaniu mięsa. Jego odpowiedne zamarynowanie i obsmażenie zazwyczaj jest procesem bardzo wymagającym, a niekiedy nawet jeden mały błąd może zaprzepaścić wielogodzinne starania. Aby niepotrzebnie nie tracić czasu i mieć wszystko pod kontrolą, warto zaopatrzyć się w siekacz do mięsa (dostępny np. w https://www.tvokazje.pl/kuchnia/904-siekacz-do-miesa-victor-jednorzedowy-5902768261134.html) . Dzięki niemu będziemy w stanie zmienić strukturę tuszy, co przyspieszy przenikanie się smaku przypraw w głąb mięsa. Siekacz do mięsa rozbija jego cząstki, przez co potrzebujemy mniej czasu na to, by je idealnie wysmażyć czy upiec.