Jak zrobić dobrą kawę?

Dobrą kawę można zrobić domowymi sposobami.

Dobrą kawę można zrobić domowymi sposobami.
fot. Candy Halls/Shutterstock

Kawa dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Warto więc zadbać aby jej smak był dla nas jak najlepszy. Nie potrzebny nam do tego koniecznie dobrej jakości ekspres. Dobrą kawę można zrobić domowymi sposobami.

Głównym składnikiem kawy jest woda, a więc powinna być jak najlepsza czyli filtrowana lub źródlana. Woda mineralna może wydać się kwaśna w połączeniu z kawą, natomiast woda z kranu przeważnie jest zbyt twarda lub zbyt miękka, co wpływa negatywnie na jej jakość. Temperatura wody do zaparzenia kawy powinna mieć około 90 stopni, ale nie więcej.

Bardzo ważnym elementem są ziarna. Jeśli są dobre, ciężko będzie nam zepsuć kawę. Nawet w połączeniu ze zwykłą, niespecjalną wodą, wyjdzie nam ona lepsza niż dobrze przygotowana ze złych ziaren. Arabica wydaje się być najwłaściwszym wyborem. Dobrej jakości kawy nie należą do najtańszych (wahają się w granicach 70zł za pół kilograma), ale gwarantują doskonały smak i aromat. Kawa powinna być szczelnie zamknięta, aby ziarna nie wywietrzały oraz być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeżeli nie mamy młynka w domu to możemy go niedrogo zakupić. Ręczny młynek kosztuje od 50 do 100 złotych. Ważnym składnikiem jest również mleko. Jeżeli chcemy je spienić, bez wątpienia musi być tłuste (najlepiej 3,2%). Jeżeli nie mamy specjalnego spieniacza do mleka, możemy podgrzać je w mikrofalówce, wlać do słoika i wstrząsnąć.