Jakie sery wybrać do pizzy typu cztery sery? Zobacz składniki

Pizza typu cztery sery (quatro fromaggi) cieszy się coraz większą popularnością.

Pizza typu cztery sery (quatro fromaggi) cieszy się coraz większą popularnością.

Pizza typu cztery sery (quatro fromaggi) cieszy się coraz większą popularnością. Charakteryzuje się specyficznym smakiem, który zawdzięcza odpowiedniej mieszance serów. Sprawdź, które z nich składają się na pizzę serową.

Klasyczna pizza cztery sery oferowana jest przede wszystkim na spodzie z sosem pomidorowym. Niemniej jednak czasami spotykać ją można w wariancie z oliwą z oliwek. Niezależnie od rodzaju sosu, danie powinno składać się z czterech włoskich serów. Jednak każda pizzeria, np. La Gondola, przyrządza pizzę według własnych receptur – na podstawie preferencji smakowych swoich gości.

Mozzarella to podstawa

Podstawą każdej pizzy jest ser mozzarella. Dlatego nie może jej zabraknąć również w wersji typowo serowej.

Prawdziwa mozzarella pochodzi z regionu Kampania na południu Włoch. Powstaje w oparciu o tradycyjne receptury z mleka czarnych bawolic. Charakteryzuje się lekko piżmowym zapachem. Problemem jest krótki termin przydatności do spożycia, dlatego... w polskich sklepach znaleźć można przede wszystkim mozzarellę produkowaną z mleka krowiego: ser nabiera wówczas większej delikatności i jest mniej tłusty.

Parmezan dla podkreślenia smaku

Parmezan, obok mozzarelli, to kolejny element budujący wyjątkowy smak pizzy quatro fromaggi. Uważany za jeden z najznamienitszych włoskich serów, charakteryzuje się specyficznym wyglądem, aromatem i smakiem.

Oryginalny Parmigiano Reggiano powinien pochodzić z włoskiego regionu Emilia-Romania. Produkowany jest z dwóch udojów mleka krowiego: porannego i wieczornego.

Ser gorgonzola dla dodania wyrazistości

Aby pizza nabrała wyrazistości, stosuje się ser gorgonzola. Charakteryzuje się silnym aromatem grzybowym oraz intensywnym smakiem.

Gorgonzola jest serem, który produkowany jest na terenie Piemontu i Lombardii. Należy do grupy serów pleśniowych. Kolor kremowy przeplatany jest plamkami pleśni zielono-niebieskiej.

Ser gorgonzola występuje w dwóch wariantach smakowych:

  • dolce – łagodniejsza z delikatnym słodkim posmakiem
  • piccante – ostry, nieco gryzący smak.

Warto przy tym podkreślić, że intensywność oraz smak zależą od stopnia dojrzewania. Im jest on krótszy, tym ser delikatniejszy i słodszy.

Ser provolone – aby pizza nabrała ostrości

Do pizzy typu cztery sery często dodaje się provolone. Produkowany w Lombardii, uważany jest za jeden z najstarszych serów. Mocno dojrzały, wyróżnia się ostrym smakiem, zaś młody – jest bardzo miękki i łagodny.

Chociaż pizza serowa powinna składać się z czterech wyżej wymienionych serów, dopuszczalne są różnorodne kulinarne wariacje na temat quatro fromaggi. W efekcie niektóre pizzerie, np. La Gondola proponują inne serowe warianty – jednak równie smaczne jak oryginał. Czasami zamiast provolone pojawia się szwajcarski ementaler, holenderska gouda, a nawet polski ser edamski.