Jakie zioła uprawiać na balkonie

Niewielkie rozmiary balkonów oraz fakt, że nie mamy wpływu na ich usytuowanie względem słońca sprawiają, iż chcąc uczynić je zielonymi musimy decydować się na rośliny niewielkie i niewymagające.

Niewielkie rozmiary balkonów oraz fakt, że nie mamy wpływu na ich usytuowanie względem słońca sprawiają, iż chcąc uczynić je zielonymi musimy decydować się na rośliny niewielkie i niewymagające.
fot. Teresa Kasprzycka/Shutterstock

Niewielkie rozmiary balkonów oraz fakt, że nie mamy wpływu na ich usytuowanie względem słońca sprawiają, iż chcąc uczynić je bardziej zielonymi musimy decydować się na rośliny stosunkowo niewielkie i niewymagające. Idealnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju zioła, które nie tylko upiększą balkonowe otoczenie, ale również wzbogacą smakowo przygotowywane na co dzień potrawy. Warto więc, przed ich zasadzeniem, zastanowić się jakie dania najczęściej spożywamy, jakich przypraw stosujemy i jakie smaki są najbardziej pożądane przez nasze podniebienie. Jedne z najczęściej spotykanych ziół w przydomowych uprawach to bazylia oraz oregano. Ich sadzonki mają nie tylko piękny, soczyście zielony kolor, ale również intensywny zapach. Ponadto, przy zapewnieniu kilkugodzinnego nasłonecznienia w ciągu dnia oraz regularnym podlewaniu nie sprawiają większych trudności pielęgnacyjnych. Istotną zaletą jest również fakt, iż mogą być stosowane nie tylko jako dodatek do mięs, ale również sałatek, potraw mącznych czy nawet niektórych deserów. Z kolei zioła takie jak majeranek czy tymianek są idealne dla amatorów dań mięsnych; stosowane podczas gotowania bądź smażenia są daleko bardziej aromatyczne niż suszone mieszanki kupowane w supermarketach. Miłośnicy sałatek mogą natomiast rozważyć uprawę rukoli, której charakterystyczny smak zyskuje sobie rzesze zwolenników. Doskonale sprawdza się jako dodatek do mieszanek innych sałat, a jej lekko postrzępione liścia i niewielkie rozmiary upiększają balkon. Ponadto, jest istotnym źródłem witamin z grupy B i C oraz błonnika.