Kakao – pyszne i zdrowe

Kakao zawiera flawonoidy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, witaminy A, E i z grupy B, tryptofan, (wytwarza serotoninę), fenyloetyloaminę (wywołuje uczucie podekscytowania).

Kakao zawiera flawonoidy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, witaminy A, E i z grupy B, tryptofan, (wytwarza serotoninę), fenyloetyloaminę (wywołuje uczucie podekscytowania).
fot. iprachenko/Shutterstock

Kakao powstaje z nasion z owoców kakaowca. Obecnie wciąż niedoceniane i spożywane głównie przez dzieci. Wbrew pozorom historia kakao nie jest taka krótka. Już Majowie i Aztekowie pili ten pyszny napój kakaowy, lecz wtedy głównie w trakcie obrzędów i świąt religijnych. Jak widać dawne cywilizacje wiedziały co nasz organizm potrzebuje i wierzyli w moc kakaowca. Niestety w dzisiejszych czasach już jest niewiele miejsc na kuli ziemskiej, gdzie można skosztować oryginalnego napoju kakaowego. To bardzo smutny fakt! Obecnie ziaren kakaowca używa się głównie do produkcji wyrobów cukierniczych takich jak: czekolada, polewy, napoje, masy czekoladowe itp. Kakao występuje w trzech odmianach, które różnią się od siebie aromatem.

Gatunki kakao:

  • Criollo – odmiana ta pochodzi z Ameryki Środkowej i Karaibów. Jest to najpełniejszy i najlepszy w smaku gatunek kakaowca. Dodatkowo Criollo należy do najrzadszej i najdelikatniejszej w uprawie odmianie kakowca.
  • Forastero – to najbardziej popularna odmiana kakaowca. Ponadto jest bardzo wytrzymała i posiada mocno czekoladowy smak.
  • Tinitario –  to krzyżówka dwóch wspomnianych odmian kakaowca.

Warto również wspomnieć, iż nasiona kakaowca posiadają bogaty skład biochemiczny. Kakao zawiera flawonoidy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, witaminy A, E i z grupy B, tryptofan, (wytwarza serotoninę), fenyloetyloaminę (wywołuje uczucie podekscytowania). Ponadto naturalne kakao zawiera wysoki poziom epikatechiny, która ważna w wyeliminowaniu czterech najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak: wylew, choroby serca, rak i cukrzyca. Udowodniono również naukowo, iż kakao polepsza ukrwienie mózgu, a zawarte w czekoladzie flawonoidy (katechina, epikatechina i procyjanidyna) skutecznie obniżają ryzyko zmian miażdżycowych. Substancje te zapobiegają zakrzepom krwi i zmniejszają napięcie mięśni otaczających tętnice. Kakao świetnie wpływa na ogólne samopoczucie, zmniejsza stres i przemęczenie, a także poprawia naszą koncentrację. Kakao stosowane jest również w kosmetyce, polecane dla skóry suchej i przemęczonej. Ciekawostką jest, iż kakao działa doskonale jako afrodyzjak! Polecane jest dla osób w każdym wieku!