Kotlety schabowe po cygańsku

Bardzo dobrze znaną odmianą kotleta schabowego jest jego cygańska odmiana – tak bowiem się nazywa – kotlet schabowy po cygańsku.

Bardzo dobrze znaną odmianą kotleta schabowego jest jego cygańska odmiana – tak bowiem się nazywa – kotlet schabowy po cygańsku.
fot. Razmarinka/Shutterstock

Jest wiele dodatków do kotleta schabowego, począwszy od zwykłych ziemniaków, a kończąc na przeróżnych farszach, czy surówkach. Bardzo dobrze znaną odmianą kotleta schabowego jest jego cygańska odmiana – tak bowiem się nazywa – kotlet schabowy po cygańsku. Żeby przygotować tą potrawę, musimy zaopatrzyć się w składniki, które i tak w większości są na naszej półce. W tej odmianie potrawy będziemy zajmować się farszem, a żeby go przyrządzić, to potrzebne nam będą następujące składniki: cebula, duża papryka lub kilka małych w zależności od tego ile mamy mięsa do dyspozycji, około 3-4 pomidory, przecier pomidorowy, przyprawy, ser żółty i oczywiście mięso. Wszystko odbywa się bardzo podobnie do tego, jakbyśmy robili zwykłe kotlety schabowe – bez farszu. Na początek mięso trzeba pokroić w plastry, a następnie posypać przyprawami wedle uznania. Tak, żeby nam jak najlepiej smakowało. Gdy wykonamy te łatwe czynności, kotlety schabowe możemy ułożyć na patelni, a sami możemy się zająć przygotowaniem farszu, w międzyczasie mając na oku kotlety, tak by się nie spaliły. Do rondla wlewamy dwie łyżki oleju, cebulkę trzeba pokroić w kostkę i na owym oleju podsmażamy, do tego dodajemy paprykę, którą wcześniej pokroiliśmy w drobną kostkę. Do papryki i cebuli dochodzą pomidory bez skórki, również pocięte w kostkę. To wszystko powinniśmy ugotować, a potem dodać przyprawy. Gdy odparuje trochę płynu, to możemy dodać 2 łyżki przecieru pomidorowego i poczekać, aż zmiękną wszystkie warzywa. W końcu, gdy powstanie nam gęsty farsz, to możemy ułożyć go na naszych usmażonych kotletach, a następnie przykryć plasterkiem sera i przypiec w piekarniku. Możemy również skorzystać z ulepszeń i dodać do tego zapiekane ziemniaki, które wcześnie gotujemy w mundurkach i przekrawamy na pół, a następnie posypujemy przyprawami do ziemniaków i zapiekamy z kotletami. Kotlety schabowe nie muszą być nudną, niedzielną potrawą, ale naprawdę czymś zaskakującym i cieszącym podniebienie. Przepisów jest naprawdę bardzo wiele. Można powiedzieć, że kotlety schabowe są potrawą uniwersalną.