Krótka historia kawy

Zanim kawa trafiła na europejskie stoły, miała już za sobą długą historię. Ojczyzną tego popularnego napoju pobudzającego jest Afryka.

Zanim kawa trafiła na europejskie stoły, miała już za sobą długą historię. Ojczyzną tego popularnego napoju pobudzającego jest Afryka.
fot. pixabay.com

Zanim kawa trafiła na europejskie stoły, miała już za sobą długą historię. Ojczyzną tego popularnego napoju pobudzającego jest Afryka. Już tysiąc lat przed naszą erą Etiopczycy zbierali owoce kawowca z dziko rosnących krzewów, a następnie gotowali je z dodatkiem masła i soli. Kawa, taką jaką znamy dzisiaj, postała w Jemenie, gdzie wynaleziono metodę prażenia nasion. Dzięki wędrownym plemionom Beduinów wynalazek rozpowszechnił się w całym świecie arabskim.

Nowa używka musiała długo walczyć o uznanie. Kawa budziła wiele kontrowersji i nie raz jej picie było zakazywane przez ortodoksyjnych duchownych. Kawiarnie, powstające powoli na Bliskim Wschodzie przez całe Średniowiecze, budziły spory i burzliwe dyskusje. W końcu jednak pobudzające działanie napoju zostało docenione i wraz z powstaniem Imperium Osmańskiego, które było kawowym potentatem, kawa została powszechnie zaakceptowana w całym świecie arabskim.

Swoją karierę w Europie kawa rozpoczęła w XVI w. od Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się dzięki działalności holenderskiej i brytyjskiej kompani wschodnioindyjskiej. Na kontynent nowa używka dotarła dużo później. W drugiej połowie XVII w. kawiarnie postały w Paryżu i Wiedniu. Tutaj także kawa wzbudziła duże kontrowersje, związane przede wszystkim z jej arabskim pochodzeniem. Dopiero pozytywna opinia papieża Klemensa VIII otworzyła nowej używce drogę do zdobycia europejskich stołów.

Mimo wciąż rosnącej popularności kawa była przez długi czas napojem elitarnym, dostępnym tylko dla najzamożniejszych warstw społeczeństwa. Sytuację zmieniło rozpowszechnienie uprawy krzewów kawowca w europejskich koloniach. Plantacje zakładano na Jawie, Cejlonie, Martynice, Archipelagu Sundajskim i w Gujanie Francuskiej. Przełomowy moment nastąpił, gdy sadzonki kawowca zostały sprowadzone do Brazylii przez Portugalczyków, co zapoczątkowało uprawę tej rośliny w Ameryce Południowej. Ogromny sukces przedsięwzięcia sprawił, że do początku XIX w. praktycznie każdy Europejczyk mógł sobie pozwolić na filiżankę pobudzającego napoju.