Kuchnia chińska - podstawowe wiadomości

Kuchnia chińska to przede wszystkim dorobek wielu pokoleń kucharzy. Ma ona swą długą tradycję i ciekawą historię, której lekceważyć nie można.

Kuchnia chińska to przede wszystkim dorobek wielu pokoleń kucharzy. Ma ona swą długą tradycję i ciekawą historię, której lekceważyć nie można.
fot. Dar1930/Shutterstock

Kuchnia chińska to przede wszystkim dorobek wielu pokoleń kucharzy. Ma ona swą długą tradycję i ciekawą historię, której lekceważyć nie można. Kuchnia ta jest jednym z ważniejszych skarbów narodowych, z którego Chińczycy mogą być naprawdę dumni. Chińczycy jako pierwsi zaczęli łączyć jedzenie z filozofią oraz dokładnie analizować, co jedzą oraz jaki wpływ ma owa żywność na ich ciała i dusze. Dzięki temu jako pierwsi stali się prawdziwymi specjalistami z zakresu medycyny naturalnej, zaś ich dieta do dnia dzisiejszego uchodzi za najbardziej korzystną dla zdrowia.

Fenomen chińskiej kuchni to smak, aromat oraz naturalne zdrowie. Choć dla mieszkańców Zachodu jest to kuchnia dość jednolita, w rzeczywistości Chiny to kuchnia bardzo różnorodna i ciekawa. Każdy region ma swe własne tradycje kulinarne, zaś to, co dotarło do Europy - to jedynie namiastka bogatego świata chińskich specjałów. W Chinach można wyróżnić cztery ważne "kulinarne" regiony oraz szereg miast, które stały się ważnymi ośrodkami wpływającymi na dietę Chińczyków. Najważniejsze ośrodki kulinarne w Chinach to Kanton, Pekin, rejon ujścia rzeki Jangcy oraz Junnan. Każdy z tych ośrodków korzysta nie tylko z innych składników i przypraw, ale również w inny sposób przyrządza posiłki. Mimo tych regionalnych różnic można w kuchni chińskiej znaleźć wiele wspólnych cech.

Co wyróżnia tę dietę?

Przede wszystkim kuchnia chińska chętnie korzysta z tego, co daje człowiekowi ziemia. Zioła i warzywa, ryż - oto jej główne składniki. Chińczycy jedzą jednak również wiele gatunków mięsa, wychodząc z założenia że "to, co się porusza, nadaje się z pewnością do jedzenia".

Danie chińskie to przede wszystkim wspaniała kompozycja smaku i aromatu, jednak dla Chińczyków równie ważny jest wygląd dania. Musi ono posiadać przyjemną dla oka kolorystykę oraz być estetycznie podane. Składniki, które pojawiają się w jednym posiłku, są zatem mniej więcej tego samego rozmiaru. Cały posiłek, składający się z kilku dań, to również przedziwna kompozycja. Dania wchodzące w skład jednego posiłku powinny ze sobą kontrastować pod względem smaku oraz konsystencji. Po daniu miękkim powinno następować danie kruche, zaś po delikatnym - ostre.

Dania typowe w diecie Chińczyków to przede wszystkim dania mięsno-warzywne. Kuchnia ta chętnie korzysta również z ryb oraz z drobiu, popularne są także skorupiaki. Jednym z najbardziej charakterystycznych składników w chińskiej kuchni jest bez wątpienia ryż, który towarzyszy prawie wszystkim chińskim daniom. Chińczycy nie solą jednak ryżu, ponieważ dzięki temu lepiej pasuje on do solidnie przyprawionych potraw i podkreśla jeszcze bardziej ich smak. Najważniejsze, by ryż był sypki i nie sklejał się. Ryżowa "papka" nie jest zbyt mile widziana przez chińskich kucharzy.

Kuchnia chińska praktycznie nie zna czegoś takiego jak desery. Raczej nie spotkamy się tu z tradycyjnymi wypiekami. Jako desery służą Chińczykom owoce przyrządzane na wiele różnych sposobów.

Innymi produktami, które bardzo rzadko pojawiają się w diecie chińskiej są produkty mleczne. Często za to jedzą mieszkańcy Chin produkty sojowe, dzięki którym ich organizmy otrzymują niezbędną ilość tak cennego białka. W niektórych daniach korzysta się również z mleczka sojowego. Soja jest również produktem z którego powstają liczne wyroby - tak jak u nas z mleka.