Kuchnia chińska - zasady przyrządzania posiłków

Kuchnia chińska to przede wszystkim zdrowa dieta i długa tradycja kulinarna. Taka dieta wymaga starannej pielęgnacji i wyjątkowej dbałości o każdy szczegół.

Kuchnia chińska to przede wszystkim zdrowa dieta i długa tradycja kulinarna. Taka dieta wymaga starannej pielęgnacji i wyjątkowej dbałości o każdy szczegół.
fot. Brent Hofacker/Shutterstock

Kuchnia chińska to przede wszystkim zdrowa dieta i długa tradycja kulinarna. Taka dieta wymaga starannej pielęgnacji i wyjątkowej dbałości o każdy szczegół. Każdy, kto chce przygotować prawdziwe chińskie danie, musi spełnić szereg obowiązujących w chińskiej kuchni zasad.  

  • Jakie to zasady?
  • O czym należy pamiętać podczas gotowania potraw według chińskich receptur?

Ważny jest przede wszystkim sam proces gotowania, a szczególnie jego czas. Chińczycy gotują bardzo krótko, dzięki czemu składniki zachowują więcej naturalnych wartości odżywczych. Również smażenie odbywa się według pewnych zasad. Smaży się zatem na oleju roślinnym w wysokiej temperaturze. Chińscy kucharze muszą tu zadbać o wybór odpowiedniego oleju. W zależności od dania, które chcą przygotować, maja do wyboru olej arachidowy, sojowy lub też sezamowy. Nie stosują natomiast oleju rzepakowego, który swym intensywnym zapachem może "zepsuć" potrawę. Olej, który służy do smażenia, musi być świeży, zaś smażone produkty powinny w trakcie tego typu obróbki termicznej zachować kruchość, delikatność oraz wartości odżywcze. Innym popularnym i chętnie stosowanym przez Chińczyków sposobem przyrządzania smacznych i zdrowych dań jest gotowanie na parze. Potrawy przygotowane w taki sposób są dietetyczne, delikatne i bardzo smaczne. To, co je wyróżnia, to wyjątkowa delikatność oraz minimalna utrata wartości odżywczych podczas gotowania.