Kuchnia Dalekiego Wschodu

Jest to kuchnia niezwykła i wyjątkowa, w której różne zapachy i smaki łączą się ze sobą tworząc niezwykłą całość.

Jest to kuchnia niezwykła i wyjątkowa, w której różne zapachy i smaki łączą się ze sobą tworząc niezwykłą całość.
fot. arek_malang/Shutterstock

Smak orientu to dla wielu smakoszy zapowiedź prawdziwej, kulinarnej uczty. Ci, którzy zdążyli już polubić kuchnię Dalekiego wschodu dobrze wiedzą, czego się po niej spodziewać. Jest to dieta niezwykła i wyjątkowa, w której różne zapachy i smaki łączą się ze sobą tworząc niezwykłą całość.

To bogactwo smaku i aromatów sprawiło, że kuchnie znane doskonale w Azji zrobiły w ostatnim czasie zawrotną karierę zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Innym czynnikiem, który z pewnością ułatwił diecie dalekowschodniej tak błyskawiczną karierę jest jej umiejętne łączenie ze sobą poszczególnych produktów i liczne korzyści dla zdrowia. Wiadomo, że Japończycy i Chińczycy są specjalistami od medycyny naturalnej i że w ich kulturze wszystko jest idealnie ze sobą skomponowane. Brak przypadkowości wyróżnia zatem i tradycyjne dania kuchni Dalekiego Wschodu.

Dieta, która przywędrowała do Europy z Dalekiego wschodu, to przede wszystkich kuchnia chińska. To ona jest najważniejsza w kuchni tej części świata i to ona, jako pierwsza, podbiła serca (i podniebienia) mieszkańców Zachodu. Kuchnia ta w mniejszym lub większym stopniu wpływała na zwyczaje kulinarne w innych regionach Azji. Pod jej wpływem forowały się kulinarne tradycje Japonii, Filipin, jej wpływy dostrzec można również w diecie Koreańczyków. Zdaniem specjalistów zajmujących się kuchniami i kulinarnymi tradycjami obowiązującymi w poszczególnych światach kuchnię chińską w Azji można porównać z kuchnią francuską w Europie. Silne wpływy i fascynacja, a przede wszystkim międzynarodowe uznanie – to najmocniejsze atuty kuchni chińskiej.

Choć ze wszystkich kuchni Dalekiego Wschodu to kuchnia chińska ma największe znaczenie, kuchnie innych azjatyckich krajów są równie ciekawe i fascynujące. Są to kuchnie nieco przypominające kuchnię chińską, lecz jednocześnie posiadające swój odrębny charakter. Niektóre z nich fascynują przede wszystkim swą tajemniczością, niektóre czekają na odkrycie. Moda na sushi sprawia, że kuchnia japońska zdobywa coraz większe uznanie, jednak i kuchnia koreańska czy indyjska nie pozostają w tyle. Dość słabo poznane są diety obowiązujące w Filipinach oraz na terenie Indonezji, jednak z pewnością już wkrótce i o nich będzie głośno.