Kuchnia francuska i jej zalety

Kuchnia francuska znana jest na całym świecie, a opiera się na mięsie i serach. Choć zawiera wiele tłuszczy, Francuzi na problemy ze zdrowiem nie narzekają.

Kuchnia francuska znana jest na całym świecie, a opiera się na mięsie i serach. Choć zawiera wiele tłuszczy, Francuzi na problemy ze zdrowiem nie narzekają.
fot. Kondor83/Shutterstock

Kuchnia francuska znana jest na całym świecie, a opiera się na mięsie i serach. Choć zawiera wiele tłuszczy, Francuzi na problemy ze zdrowiem nie narzekają. Tu swe zdrowotne właściwości ukazuje wino, które mieszkańcy Francji chętnie podają do posiłków. To właśnie wino i ser są najbardziej stereotypowymi produktami związanymi z francuską kuchnią. Francuskie sery są stosowane jako dodatek do wielu dań, a często występują jako danie w pełni samodzielne. Zalet ze spożywania serów jest wiele. Ser to źródło pełnowartościowego białka oraz tłuszczu zwierzęcego. Sery zawierają również sporo wapnia, fosforu oraz sodu, nie brak w nich również witamin z grupy B. Wadą serów jest ich dość wysoka kaloryczność oraz spora zawartość cholesterolu.

O francuskich winach wiele już powiedziano i napisano, zaś ich sława rozniosła się na cały świat. Wspaniałe winnice to przede wszystkim Burgundia oraz Bordeaux, a prawdziwy Szampan produkowany jest wyłącznie w Szampanii. Oprócz wina i sera we francuskiej kuchni duże znaczenie mają owoce morza. Gotowane lub podawane na surowo są bardzo popularne i chętnie stosowane. Kraby, małże i krewetki są popularnym dodatkiem do licznych potraw. Owoce morza mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zawierają mało tłuszczu, za to sporo białka. Są również dobrym źródłem selenu, żelaza, potasu i cynku. Ważny jest szczególnie selen, gdyż jak wynika z badań, ma on silne działanie antyrakowe. Owoce morza są smaczne, niskokaloryczne, skutecznie zapobiegają chorobie wieńcowej serca. W kuchni francuskiej ważne są również ryby, szczególnie te morskie. Królową wśród ryb w kuchni francuskiej jest bez wątpienia sola.

Kuchnia francuska nie jest nudna i monotonna. Wyróżnić tu można ponad 30 kuchni regionalnych, z których każda ma swój własny, oryginalny charakter. Prowansja słynna jest z sosu czosnkowego, zaś Alzacja – z pasztetu z gęsich wątróbek. W Gaskonii popularnym daniem są natomiast jaja sadzone na szynce z bakłażanami polane gęstym sosem pomidorowym. Langwedocja natomiast słynna jest z dań, w których wykorzystywane są mięso oraz fasola.