Kuchnia francuska - wino, ser i rogalik

Jeżeli Twoimi pierwszymi skojarzeniami związanymi z francuską kuchnią jest wino, ser lub rogalik, to znasz już połowę rzeczy, które warto wiedzieć o francuskich przysmakach.

Jeżeli Twoimi pierwszymi skojarzeniami związanymi z francuską kuchnią jest wino, ser lub rogalik, to znasz już połowę rzeczy, które warto wiedzieć o francuskich przysmakach.
fot. Mikhail_Kayl/Shutterstock

Jeżeli Twoimi pierwszymi skojarzeniami związanymi z francuską kuchnią jest wino, ser lub rogalik, to znasz już połowę rzeczy, które warto wiedzieć o francuskich przysmakach. Ta kuchnia opiera się na lekkich posiłkach, choć czasem obfitych (z maksymalnie 3-4 daniami w posiłku: przystawka, danie główne, sery oraz deser), ale że nie czuje się ciężkości żołądka po posiłku. To ze względu na odpowiednio wyważone składniki, ale głównie dlatego, że nie używa się zbyt dużej ilości tłuszczu, jak to jest w przypadku np. kuchni bałkańskiej. Francuzi są bardzo ostrożni, że żywność nie była zbyt tłusta i tym samym do gotowania używają niewielkiej ilość masła lub oleju. Ze względu na położenie Francji i jej sprzyjającego klimatu, kuchnia francuska jest dość bogata w różnego rodzaju potrawy. Tak więc, na południu, w błogosławionym klimacie śródziemnomorskim wykorzystuje się owoce morza, rośliny i obfitość wzgórz pokrytych winnicami i sadami, polami i lasami, podczas gdy północ kraju może poszczycić dużymi pastwiskami, w ten sposób wykorzystując swoje warunki do wyroby wysokiej jakości mleka i sera.

Croissant - czy wiesz, że "croissant" w tłumaczeniu oznacza "półksiężyc"? Ten typ rogalika jest bardzo dobrze znany nawet tym, którzy nigdy nie byli do Francji. Historia croissant'a zaczyna się w Austrii, w XVII wieku, za czasów Imperium Osmańskiego, kiedy Turcy otoczyli Wiedeń. Piekarze, którzy rozpoczęli swoją pracę przed świtem zauważyli, że Turcy zbliżają się do miasta i podnieśli wrzawę, więc Turcy zostali zmuszeni do wycofania, a ich próby pozostały bezskuteczne. Piekarze zadowoleni z udaremnienia ataku, na znak udanej obrony upiekli ciasto w kształcie półksiężyca (symbol tureckiej flagi) i nazwał go "croissant".

Wino - we Francji posiada status produktów spożywczych, dlatego spożywane jest do każdego posiłku. Nie ma prawie żadnego francuskiego winiarz czy osoby pracującej w cateringu, która nie wie, jakie porady ci dać na temat wina, i które najlepiej pasuje do konkretnego posiłku. Wino jest połączeniem cech regionu, w którym jest wytwarzane, składu i struktury gleby, ekspozycji na słońce, ilość opadów, ciepła, wiatru i chłodu.

Champagne - chyba nie ma osoby, która nie wie, że nazwa tego trunku została nadana przez obszar Szampanii, skąd pochodzi to białe, musujące wino wino, bohater celebrowania każdej możliwej okazji. Ważnym jest, aby wiedzieć, z którego rodzaju szkła skorzystać, aby napić się odpowiedniego rodzaju wina wina, zwłaszcza, jeśli jest ono podawane z wykwintnym jedzeniem lub serem.

Sery - w dobrym francuskim posiłku sera nigdy nie brakuje. We Francji jest znanych ok. 370 gatunków sera. Każdy jego rodzaj dużo mówi o regionie, w którym jest produkowany. Tak jak w przypadku wina, tak również tutaj, ważną rolę odgrywa klimat, flora i fauna, a tradycyjny sposób przygotowania sera we wszystkich regionach jest różny. Sery, według konsystencji mogą być miękkie, półtwarde i twarde. Mogą mieć skorupę lub jej nie mieć, mogą być niebieskie lub czerwone wewnątrz lub na zewnątrz. W zależności od tego, czy ser jest młody, dojrzały, ostry lub macerowany, może być świeży lub do przemysłowego gotowania, z miękką białą lub czerwoną pleśnią oraz te z niebieską pleśnią, ciepły ser kozi lub twardy...

Francuska kuchnia zawiera wiele różnych innych przysmaków, takich jak zupy, desery i musztardy, ale nie sposób opisać wszystkiego, dlatego warto po prostu do Francji pojechać i przekonać się osobiście, jak dobrą kuchnię mają Francuzi.