Kuchnia japońska – sushi

Podawanie oraz spożywanie sushi stanowi w Japonii swego rodzaju rytuał, który jednak rzadko kiedy jest przestrzegany w krajach zachodnich.

Podawanie oraz spożywanie sushi stanowi w Japonii swego rodzaju rytuał, który jednak rzadko kiedy jest przestrzegany w krajach zachodnich.
fot. Kongsak/Shutterstock

Kuchnia japońska z całą pewnością jest bardzo dobrze rozwinięta – bez problemu znajdziemy w niej całe mnóstwo naprawdę interesujących oraz zróżnicowanych dań. Istotny wpływ na to miały warunki geograficzne w których znajduje się ten kraj, bowiem jego bogactwo naturalne zapewniło jego mieszkańcom dostęp do wielu różnych składników. Oczywiście, zdecydowanie najważniejszą rolę w jego kuchni odgrywają najróżniejsze owoce morza, co zresztą doskonale widoczne jest w jej najpopularniejszych oraz najbardziej znanych potrawach. Z całą pewnością zalicza się do nich sushi, z którym najczęściej kojarzona jest cała sztuka kulinarna Japonii.

Na temat sushi istnieje obecnie sporo różnych mitów, które jednak nie są do końca prawdziwe. Na przykład, wielu ludzi dość często kojarzy tą potrawę wyłącznie z surowym mięsem ryb, podczas gdy jest ono jedynie jednym z wielu jej składników, i to w dodatku nie w każdej jej odmianie. Podstawowym składnikiem sushi jest oczywiście ryż, który zresztą obecny jest właściwie w większości potraw kuchni japońskiej – w tym przypadku zaprawiany jest także specjalnym octem ryżowym. Jest on formowany w kulki lub specjalne paluszki, do których następnie dodaje się kolejne składniki, które mogą znacznie się od siebie różnić w przypadku konkretnej odmiany. Do najpopularniejszych z nich należy tak zwane nigiri-sushi, czyli potrawa którą najczęściej kojarzymy z tą potrawą – na uformowanych wcześniej kuleczkach ryżowych kładzie się tutaj wybrane składniki, ale również i tutaj nie zawsze musi to być mięso ryb, bowiem równie często spotyka się inne owoce morza. Oprócz tego ogromną popularnością cieszy się również maki-sushi, w przypadku którego kulki ryżowe są dodatkowo zawijane w algi morskie i w środku umieszcza się składniki takie jak wspomniane wcześniej owoce morza, ryby lub nawet najróżniejsze warzywa. Sushi bardzo często podaje się ze specjalnymi przyprawami takimi jak słynny japoński chrzan wasabi lub zwykły sos sojowy. Warto przy okazji zauważyć, że samo podawanie oraz spożywanie sushi stanowi w Japonii swego rodzaju rytuał, który jednak rzadko kiedy jest przestrzegany w krajach zachodnich. Na przykład, dopuszczalne jest jedynie jedzenie palcami, nie wolno również nigdy odłożyć nadgryzionego już kawałka na talerz.

Sushi z pewnością jest bardzo fascynującą potrawą która sama w sobie jest ponadto tak zróżnicowana, że każdy z nas może ją poznawać przez bardzo długi czas. Obecnie w samej tylko Polsce bez problemu znajdziemy mnóstwo restauracji które zajmują się kuchnią japońską, zatem jak najbardziej przynajmniej raz spróbować tych najpopularniejszych jej odmian.