Kuchnia Koreańska i jej lecznicze właściwości

Kuchnie azjatyckie: japońska, chińska i koreańska, mają ze sobą wiele wspólnego. Typowym zjawiskiem jest tu zrównoważenie pięciu smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego, ostrego i kwaśnego.

Kuchnie azjatyckie: japońska, chińska i koreańska, mają ze sobą wiele wspólnego. Typowym zjawiskiem jest tu zrównoważenie pięciu smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego, ostrego i kwaśnego.
fot. leungchopan/Shutterstock

Kuchnie azjatyckie: japońska, chińska i koreańska, mają ze sobą wiele wspólnego. Typowym zjawiskiem jest tu zrównoważenie pięciu smaków: słodkiego, słonego, gorzkiego, ostrego i kwaśnego. Żaden z tych smaków nie może w daniu dominować, zatem zachowanie równowagi jest tu niezwykle ważne. Dania azjatyckie to wyjątkowo dobrze dobrane składniki, w których łączą się ze sobą wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jej podstawą są produkty zdrowe i łatwo przyswajalne. W daniach kuchni azjatyckiej dominują takie produkty, jak ryż, drób, warzywa oraz owoce morza. Jedzenie pałeczkami pozwala uniknąć zbyt szybkiego i szkodliwego dla zdrowia pochłaniania jedzenia. Korzystając z azjatyckiej tradycji kulinarnej je się zatem smacznie i zdrowo.

Jedną z ciekawszych kuchni azjatyckich jest kuchnia koreańska. Łączą się w niej zarówno chińskie, jak i japońskie tradycje kulinarne. Jej podstawą są produkty pochodzenia roślinnego, co wynika z rolniczego charakteru tego państwa. Bliskość morza i dostęp do dobrych łowisk to z koeli wiele ryb i owoców morza. W Korei bardzo popularne są również wodorosty, cenione za niezwykłe właściwości lecznicze. To właśnie wodorosty są cechą charakterystyczną w diecie koreańskiej, bo rzadko pojawiają się one w innych kuchniach. Podstawa diety koreańskiej to ryż. Jest on lekkostrawny i pożywny, a dodatkowo zawiera wiele cennych składników odżywczych i witamin. Na Półwyspie Koreańskim popularne są również makarony oraz placki z mąki ryżowej.

Z mięs w Korei najczęściej jada się wieprzowinę, wołowinę i drób. Mięso nigdy nie jest podawane jako samodzielne danie – jest ono tylko dodatkiem do warzyw. To właśnie warzywa są przez koreańskich kucharzy obdarzone największym uznaniem. Pikantne warzywa są dodatkiem do wielu dań, zaś warzywne przekąski bardzo często zastępują desery. Jednym z cenionych w Korei dań jest kimchii, w skład którego wchodzą: kapusta pekińska, ogórki, chrzan, rzepa, cebula oraz przyprawy (czosnek, chili oraz imbir). Danie to ma nie tylko duże walory smakowe, jest również bardzo zdrowe.

Ważne są tu również przyprawy. Popularny w Korei jest sos sojowy, pasta z soi oraz żeń-szeń. Często wykorzystywany jest korzeń imbiru, który oczyszcza i wzmacnia organizm. Reguluje on także pracę przewodu pokarmowego. Korzeń żeń-szeń ma również bardzo dobry wpływ na zdrowie. Dzięki niemu lepiej pracuje serce oraz układ krążenia, sprzyja on również leczeniu chorób nerwowych. Jest on jednocześnie popularnym afrodyzjakiem. Koreańczycy dodają go do zup, jednak najczęściej jest on zjadany na surowo. Do ciast oraz gotowanych warzyw jako przyprawę stosowane jest często prażone ziarno sezamu. Ziarna te są dość tłuste i mają dużą wartość odżywczą.

Za co ceniona jest na całym świecie kuchnia koreańska? Przede wszystkim za umiejętne łączenie ze sobą różnych smaków i aromatów. Jest to również kuchnia prosta i stosunkowo tania. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto szuka zdrowej oraz lekkostrawnej diety. Niska zawartość tłuszczu sprawia, że koreańskie potrawy są doskonałą alternatywą dla tych tłustych i ciężkostrawnych potraw, które tak często pojawiają się na naszych stołach.