Kuchnia meksykańska – tortilla

Na samym początku musimy wspomnieć o tym, że tortilla pierwotnie wywodziła się z kuchni hiszpańskiej, i wciąż uważana jest za jedno z najważniejszych dań w tym kraju.

Na samym początku musimy wspomnieć o tym, że tortilla pierwotnie wywodziła się z kuchni hiszpańskiej, i wciąż uważana jest za jedno z najważniejszych dań w tym kraju.
fot. stockcreations/Shutterstock

Kuchnia meksykańska zalicza się obecnie do zdecydowanie najbardziej cenionych sztuk kulinarnych na całym świecie, i raczej trudno byłoby się temu dziwić – mnogość potraw oraz bogactwo smaków sprawiają, że zwyczajnie ciężko jest się w niej nie zakochać. Pomimo tego, że jest ona bardzo zróżnicowana i łączy w sobie elementy zarówno wielu kuchni europejskich jak i sztuki kulinarnej rdzennych mieszkańców tej części Ameryki, to jednak bez trudu wyszukamy w niej przynajmniej kilka potraw które są dla niej zdecydowanie najbardziej charakterystyczne i które cieszą się wprost ogromną popularnością dosłownie na całym świecie. Do tego grona z pewnością zalicza się tortilla, która w wielu krajach świata posiada szerokie grono miłośników.

Na samym początku musimy wspomnieć o tym, że tortilla pierwotnie wywodziła się z kuchni hiszpańskiej, i wciąż uważana jest za jedno z najważniejszych dań w tym kraju, ale równocześnie jej meksykańska odmiana znacznie się od niej różni – w tym przypadku jest ona wykorzystywana głównie jako baza do innych, nieco bardziej skomplikowanych potraw. W kuchni meksykańskiej tortilla jest płaskim plackiem przygotowywanym głównie z mąki kukurydzianej, choć w niektórych regionach kraju wykorzystuje się do tego również mąkę pszenną. Do przygotowania prawdziwej tortilli potrzebna jest odpowiednia patelnia – zazwyczaj mają one średnicę od 6 do 30 cm. Jak już wspomnieliśmy, w Meksyku nie spożywa się raczej samej tortilli, bowiem służy ona głównie jako ciasto wykorzystywane do przyrządzania innych potraw, dzięki czemu spotykana jest ona w wielu różnych odmianach. Do zdecydowanie najważniejszych z nich należy słynne tacos, które jest już potrawą charakterystyczną wyłącznie dla kuchni meksykańskiej. Składa się ono z tortilli przyrządzonej w mąki kukurydzianej z dodatkiem przypraw oraz warzyw takich jak przede wszystkim pomidory, cebula, chilli, a także z mięsa wołowego. W większości przypadków podawane są one jako przystawki w restauracjach, podobnie jak niemniej znane burritos różniące się przede wszystkim tym, że w ich przypadku tortilla przyrządzana jest z mąki pszennej. Ciekawą odmianą tortilli są także nachos, niewielkie chipsy przygotowane z kawałków tego ciasta podawane głównie z roztopionym serem oraz przyprawami.

Pomimo tego, że meksykańska tortilla sama w sobie nie jest szczególnie złożoną potrawą, to jednak stanowi ona bazę do przyrządzania bardzo wielu słynnych dań. Śmiało możemy zatem powiedzieć, że jest to jeden z podstawowych elementów całej kuchni meksykańskiej, który będziemy bardzo często spotykać podczas poznawania sztuki kulinarnej tego kraju.