Kuchnia sycylijska

Wśród miejscowych specjałów ważne miejsce zajmują marynowane sardele ze świeżą miętą oraz czarne oliwki duszone z czosnkiem i ziołami.

Wśród miejscowych specjałów ważne miejsce zajmują marynowane sardele ze świeżą miętą oraz czarne oliwki duszone z czosnkiem i ziołami.
fot. funkyfrogstock/Shutterstock

Choć Sycylia jest częścią Włoch, tutejsza kuchnia ma już całkowicie odmienny charakter. Tu przez wieku mieszały się ze sobą różne tradycje kulinarne, dzięki czemu kuchnia sycylijska może poszczycić się swymi własnymi specjałami. Jest to kuchnia kolorowa i pełna fantazji, zaś jej podstawowym wyróżnikiem jest odważna kombinacja smaków słodkich, słonych oraz ostrych, które wspólnie tworzą wyjątkowe potrawy. Świeże, jasne pieczywo z sezamem, kolorowe pasty oraz owoce morza to podstawowe składniki stosowane przez sycylijskich kucharzy. Chętnie są tu również stosowane zioła i przyprawy, zaś prym wiodą mięta, bazylia oraz oregano.

Mieszkańcy Sycylii chętnie jadają na świeżym powietrzu, zatem pikniki są na tej wyspie bardzo popularne. W górach i na plaży, w lesie – wszędzie można spotkać mieszkańców Sycylii rozkoszujących się posiłkiem na świeżym powietrzu. Na pikniki zaś zabiera się kanapki, ryżowe kulki lub placuszki z cieciorki.

Obiady jadane są tu dość późno i obowiązkowo poprzedza je przystawka składająca się z owoców morza, grzybów, oliwek i warzyw. Popularną przystawką są również sery i wędliny. Po nich podawane są zazwyczaj dania z makaronem lub tak popularne tutaj zupy rybne. Danie główne zazwyczaj składa się z mięsa lub owoców morza, popularne są również jajka. Na sycylijskich stołach często pojawiają się również sałatki oraz surówki. Po obiedzie zaś podawany jest deser – zazwyczaj z owoców sezonowych oraz słodkiego przysmaku. Miejscowym rarytasem są migdałowe praliny oraz kawałki kremowego tortu.

Sycylijskie specjały

Są potrawy, których koniecznie trzeba spróbować podczas wakacji na Sycylii. Wśród miejscowych specjałów ważne miejsce zajmują marynowane sardele ze świeżą miętą oraz czarne oliwki duszone z czosnkiem i ziołami. Popularny jest również tuńczyk duszony z cebulą, oliwkami, kaparami i pomidorami oraz zupa rybna, którą przyrządza się przynajmniej z czterech gatunków ryb. Do zupy takiej często dodawane są krewetki oraz małże, ważne są również przyprawy nadające takiej zupie pikantny smak.