Łączenie napojów z daniami – menu degustacyjne

Sztuka kulinarna obecnie nie służy wyłącznie zaspokajaniu naszego głodu. Szefowie kuchni traktują ją jak wyzwanie, zaś doświadczeni sommelierzy – jako możliwość rozwoju.

Sztuka kulinarna obecnie nie służy wyłącznie zaspokajaniu naszego głodu. Szefowie kuchni traktują ją jak wyzwanie, zaś doświadczeni sommelierzy – jako możliwość rozwoju.

Sztuka kulinarna obecnie nie służy wyłącznie zaspokajaniu naszego głodu. Szefowie kuchni traktują ją jak wyzwanie, zaś doświadczeni sommelierzy – jako możliwość rozwoju. Coraz częściej trafiamy zatem na wielodaniowe degustacje, a także interesujące połączenia trunków alkoholowych z daniami, aby podkreślały one ich walory smakowe i dostarczały nowych doznań smakowych.

Menu degustacyjne

Menu degustacyjne oferuje mniejsze porcje dań, ale jest ich za to co najmniej kilka. Nie ma więc powodów do obaw, że po powrocie z kolacji degustacyjnej dopadnie nas głód. Ogromnym plusem jest to, że możemy próbować różnorodnych dań i napojów. Kolacja degustacyjna jest znakomitą okazją np. do pochwalenia się nowym szefem kuchni, rozpoczęcia współpracy z sommelierem, czy po prostu do zaproponowania premierowego menu. Goście mają zatem okazję do próbowania rozmaitych smaków, a restauracja czy winiarnia mogą się w ten sposób wypromować. Jest to oferta dla każdego, kto lubi delektować się smakiem, poznawać i próbować nowych rzeczy. Zdarza się, że zestawiane są najsłynniejsze dania z poszczególnych krajów z całego świata; czasem natomiast można wypróbować lokalnej kuchni, np. z południa oraz północy naszego kraju. Coraz więcej lokali przekonuje się do takiej formy i posiada menu degustacyjne w swojej stałej ofercie w karcie.
Kolacja degustacyjna przypadnie do gustu każdemu, kto lubi dużo czasu spędzać w lokalu, delektując się powoli różnorodnością smaków i aromatów. Nie spodoba się zaś tym, którzy obawiają się nowości i zazwyczaj zamawiają swoje ulubione, sprawdzone danie. Nie jest dedykowane także osobom, które się spieszą i wolą po zjedzonym posiłku wrócić do codziennych obowiązków.

Dobór wina do potrawy

Warto wiedzieć, że dobór odpowiedniego wina do danej potrawy wcale nie jest łatwy. Zajmują się tym wyłącznie doświadczeni sommelierzy, którzy – znając właściwości trunków alkoholowych – potrafią je łączyć z potrawami szefów kuchni. Jest to złożony proces, w trakcie którego mistrzowie muszą brać pod uwagę różne czynniki – rodzaj produktu, typ dodatków do potrawy oraz połączenie z sosem. Wszystko musi ze sobą doskonale współgrać. Efekt tej pracy jest warty wypróbowania: mamy okazję zjeść posiłek, w którym smaki wina oraz potrawy wzajemnie się przenikają. Warto wiedzieć, że niektóre trunki alkoholowe samodzielnie nie smakują tak wyśmienicie i dopiero konkretna potrawa potrafi wydobyć z nich niezwykły smak i aromat, ukazując pełnię ich możliwości i walorów smakowych. Poleca się choć raz w życiu spróbować skorzystać z oferty, którą proponuje menu degustacyjne, by móc wyrobić sobie własną opinię na ten temat.

www.faktoriawinalacarte.pl