Lecznicze przyprawy

Większość przypraw bardzo dobrze wpływa na proces trawienia. Wiele przypraw roślinnych, jak cebula czy czosnek, jest nie tylko świetnym dodatkiem smakowym, ale również źródłem cennych składników miner

Większość przypraw bardzo dobrze wpływa na proces trawienia. Wiele przypraw roślinnych, jak cebula czy czosnek, jest nie tylko świetnym dodatkiem smakowym, ale również źródłem cennych składników miner
fot. saurabhpbhoyar/Shutterstock

Nasza dieta nie zawsze jest zdrowa. Jadamy za tłusto, nie myślimy o potrzebach naszych organizmów. Większość z nas jednak lubi jadać dania smaczne i aromatyczne. Dzięki przyprawom oraz ziołom można sprawić, że nasza dieta stanie się zdrowsza – wystarczy, że wykorzystamy lecznicze właściwości takich cudów natury jak przyprawy roślinne oraz zioła.

Każda przyprawa, każde zioło może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Większość przypraw bardzo dobrze wpływa na proces trawienia. Wiele przypraw roślinnych, jak cebula czy czosnek, jest nie tylko świetnym dodatkiem smakowym, ale również źródłem cennych składników mineralnych. Znając lecznicze właściwości poszczególnych przypraw i ziół możemy uleczyć wiele dokuczających nam schorzeń i dolegliwości. Dodając do naszej codziennej diety wybrane zioła, możemy zdziałać cuda. Najpierw jednak należy dowiedzieć się, w jaki sposób mogą nam pomóc wybrane przyprawy.

W walce z nadmiernym poceniem się wyjątkową skutecznością odznaczają się szałwia oraz imbir. Dla tych, którzy są zbyt nerwowi i szukają skutecznego środka na skołatane nerwy, zalecanymi przyprawami i ziołami są piołun, liście mięty oraz melisa i dzika róża. Aby obniżyć ciśnienie krwi warto przyprawiać posiłki czosnkiem oraz cebulą. Dla osób kaszlących z pewnością najbardziej zalecanym ziołem jest tymianek.

Zioła i przyprawy ułatwiające trawienie powinni dodawać do swych posiłków ci, którzy uwielbiają jeść tłusto. Trawienie tłustych potraw ułatwia czosnek, szałwia, mięta, cząber oraz majeranek. Trawienie ułatwia również pieprz, papryka oraz chrzan. Przyprawy takie jak liście pietruszki, lubczyk czy gałka muszkatołowa działają moczopędnie, dzięki czemu pozwalają na szybkie wydalenie z organizmu szkodliwych toksyn. Dodatkową zaletą liści pietruszki może być również to, że dzięki ich żuciu możemy skutecznie walczyć z nieświeżym oddechem. Podobne działanie mają kolendra oraz anyż. Przyprawy i zioła to nie tylko świetne dodatki smakowe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile im zawdzięczamy. Dzięki nim możemy jeść smacznie, i zdrowo.