Naturalna żywność

Czy w dzisiejszych czasach dostępna jest jeszcze żywność naturalna? Ciężko spotkać już produkty, które nie miałby żadnej styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Czy w dzisiejszych czasach dostępna jest jeszcze żywność naturalna? Ciężko spotkać już produkty, które nie miałby żadnej styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.
fot. mythja/Shutterstock

Czy w dzisiejszych czasach dostępna jest jeszcze żywność naturalna? Ciężko spotkać już produkty, które nie miałby żadnej styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Metale ciężkie oraz inne trucizny trafiają do organizmu wraz z nawozami sztucznymi oraz odpadami chemicznymi, zaś do karmy dla zwierząt dodawane są hormony oraz antybiotyki, które następnie odkładają się w mięsie. Gotowe dania oraz półprodukty pełne są konserwantów oraz barwników i choć atrakcyjnie wyglądają, niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia.

Substancji szkodliwych dla zdrowia zawartych w żywności uniknąć nie można, jednak dzięki kilku prostym radom można zmniejszyć ryzyko związane ze szkodliwymi substancjami zawartymi w poszczególnych produktach.

Przede wszystkim w czasie zakupów warto wybierać te artykuły, które mają niewiele środków konserwujących, a najlepiej te, które nie zawierają ich w ogóle. Od czasu do czasu warto zastosować tzw "dzień oczyszczający". W tym dniu nie należy nic jeść, za to pić dużo płynów. W sytuacji, gdy organizm otrzymuje tylko płyny, odpady oraz toksyny są z niego szybciej usuwane. Ważna jest również gimnastyka oraz sport. Dzięki nim lepiej pracuje układ krążenia, to z kolei sprawia, że uaktywniają się siły obronne organizmu. Aktywność fizyczna nie tylko reguluje trawienie, ale i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.

Warto unikać tych produktów, w których szczególnie chętnie odkładają się szkodliwe substancje. Zdrowa i zalecana w diecie wątróbka to jednocześnie produkt, w którym skupia się dużo ołowiu i kadmu. Podobnie jest z innymi podrobami, a w szczególności – z nerkami. Z owoców morza należy unikać małży oraz ostryg, które magazynują wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Inne zagrożenie związane z małżami polega na tym, że w wyższej temperaturze w ich mięsie powstają trujące związki chemiczne. Unikać należy również grzybów leśnych. Magazynują one duże ilości kadmu, rtęci i ołowie. Można je jeść, jednak nie częściej niż raz w sezonie. Lepiej wybierać jednak grzyby hodowlane, jak pieczarki czy boczniaki.