Niedoceniene przyprawy - imbir, kurkuma, papryka, cynamon

W chińskiej medycynie imbir był wykorzystywany już ponad 2 tysiące lat temu. Kurkuma ceniona jest za swój wspaniały aromat. Papryka to warzywo bogate w witaminę C.

W chińskiej medycynie imbir był wykorzystywany już ponad 2 tysiące lat temu. Kurkuma ceniona jest za swój wspaniały aromat. Papryka to warzywo bogate w witaminę C.
fot. D.Shashikant/Shutterstock

Imbir

W chińskiej medycynie imbir był wykorzystywany już ponad 2 tysiące lat temu. W licznych receptach sporządzanych na terenie państw Dalekiego Wschodu imbir odgrywa główną rolę. Świetnie sprawdza się jako środek stosowany w przypadku wymiotów czy też bólu brzucha i biegunki. Skutecznie radzi sobie z chorobą lokomocyjną oraz zaburzeniami trawienia. Imbir ma również działanie przeciwzakrzepowe. Imbir jest również w stanie skutecznie i na długo obniżyć poziom cholesterolu, zatem jest szczególnie zalecany tym osobom, na talerzach których często pojawiają się tłuste dania. Imbir jest nie tylko świetnym lekiem na problemy trawienne, udowodniono również, że imbir ma silne właściwości przeciwbólowe (zarówno surowy, jak i gotowany). Pobudza on również pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Trwają również badania związane ze zdolnością imbiru do hamowania rozwoju komórek nowotworowych. Imbir można stosować jako lek w kapsułkach lub jako przyprawę do licznych dań. Sproszkowany imbir można dodać również do herbaty.

Kurkuma

Wywodzi się z Azji jest rośliną ciepłolubną. Więc jej pochodzenie to raczej kraje tropikalne. Jako główny składnik curry kurkuma stała się bardzo popularna. Przyprawa ta ceniona jest za swój żółty kolor i wspaniały aromat. Uznanie jej najbardziej widać w kuchni azjatyckiej. U nas raczej sama jest bardzo mało popularna. Za to przemysł ją uwielbia i stosuje do barwienia na żółty kolor produktów spożywczych takich jak na przykład margaryna. Choć niedoceniana jako przyprawa pomoże urozmaicić niejedną potrawę. Kurkuma jednak oprócz swoich walorów kulinarnych ma też ogromne zastosowanie medycynie. W fazie testów jest jej wpływ na depresje. Przyprawa ta może też mieć dobry wpływ na martwicze zmiany skórne w przebiegu nowotworowym. Może być pomocna na schorzenie które w naszym kraju jest popularne czyli alkoholowa choroba wątroby. Wykazano też jej dobroczynne działanie w chorobach raka jelita grubo i odbytnicy. Więc zastanówmy się poważnie nad zaproszeniem do naszego stołu tej cennej przyprawy.

Papryka

Pieprzowiec tak nazywa się ta roślina. Pochodzi z Ameryki i była tam uprawiana od stuleci. Papryka to warzywo bogate w witaminę C jak również w związki mineralnie (m.in. wapń, błonnik, potas, magnez, fosfor). Jest jej około dwustu odmian które można podzielić na słodkie i ostre. Warto jeść to warzywo jak najczęściej gdyż pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny ale również jest pomocna przy przeziębieniu i grypie. Jeżeli zaś masz depresję to tym bardziej powinieneś zajadać paprykę gdyż udowodniono że świetnie ją zwalcza. Wymienię teraz kilka najczęściej spotykanych u nas odmian papryki. Więc u nas spotykana jest papryka: żółta, czerowna, pomarańczowa, zielona to odmiany słodkie. Odmiany ostre zaś to papryka: jalapeno, chili, habanero. Jeżeli odmiany słodkie możemy spożywać w nieograniczonych ilościach tak na odmiany ostre radził bym uważać. Jeżeli przesadzimy to papryka ostra może nas przyprawić o raka żołądka. Tego to chyba nikt nie chce. A jeszcze zapomniałem dodać u nas najbardziej popularną potrawą z papryki jest chyba leczo.

Cynamon

Należy do rodziny wawrzynowatych posiada około dwustu pięćdziesięciu gatunków. W Polsce dostępne są dwie odmiany a mianowicie cynamon Cejloński dostępny w sklepach specjalistycznych oraz cynamon Cassia który jest ogólnie dostępny w większości sklepów spożywczych. Jest on bardzo aromatyczną przyprawą stosowaną do dań słodkich czyli głownie ciast i deserów. Można go również stosować do mięs drobiowych a także naleśników o słodkim nadzieniu. Oprócz swych walorów smakowych cynamon posiada również bogate właściwości lecznicze. Dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych składników takich jak: magnez, błonnik, żelazo i wapń. Przyprawa ta również obniża poziom złego cholesterolu. Medycyna dowiodła że ma on też właściwości bakteriobójcze. Więc jest wskazany przy zwalczaniu na przykład infekcji drożdży w organizmie. Przyprawa jaką jest cynamon powinna być w naszej kuchni stosowana jak najczęściej. Łączy ona w sobie wspaniałe walory smakowe z właściwościami leczniczymi co korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.