Oczyszczająca dieta pokrzywowa

Jak działa pokrzywa na organizm? Przede wszystkim odżywczo, wzmacniająco i regenerująco. Dzięki niej z organizmu wydalane są szkodliwe substancje powstałe w efekcie przemiany materii, oczyszczona zost

Jak działa pokrzywa na organizm? Przede wszystkim odżywczo, wzmacniająco i regenerująco. Dzięki niej z organizmu wydalane są szkodliwe substancje powstałe w efekcie przemiany materii, oczyszczona zost
fot. g215/Shutterstock

Pokrzywę śmiało można uznać za jeden z najstarszych leków wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Choć wielu z nas ma przykre doświadczenia związane z pokrzywami (liczne poparzenia), w medycynie jest ona bardzo ceniona. Znana jest prawie na całym świecie, zaś z jej zdrowotnych właściwości postanowiono skorzystać również w dietetyce. Oczyszczająca dieta pokrzywowa bazuje właśnie na tej popularnej roślinie. Jest prosta, tania i co najważniejsze – przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Jak działa pokrzywa na organizm? Przede wszystkim odżywczo, wzmacniająco i regenerująco. Dzięki niej z organizmu wydalane są szkodliwe substancje powstałe w efekcie przemiany materii, oczyszczona zostaje również krew. Pokrzywa świetnie radzi sobie z dolegliwościami żołądka i wątroby. Można ją stosować przy bólach brzucha oraz przy biegunce. Pomocna jest także przy wrzodach. Pokrzywa zalecana jest również tym, którzy są zmęczeni i zestresowani.

Wiosna to najlepsza pora roku dla kuracji oczyszczającej z wykorzystaniem pokrzywy. Na czym polega taka kuracja? Codziennie, przez dwa tygodnie, na kolację należy zjadać przynajmniej 3 łyżki młodych, świeżych liści lub pędów. W tej formie pokrzywę można dodać np. do startej marchwi lub jabłka, dobrym dodatkiem do pokrzywy może być również kiszona kapusta. Taka surówka z dodatkiem pokrzywy może okazać się nie tylko zdrową, ale i ciekawą przekąską.

Codziennie należy również pić sok ze świeżej pokrzywy. Pędy pokrzywy należy przepuścić przez sokowirówkę, zaś otrzymany w ten sposób sok można przechowywać w lodówce nawet do trzech dni. Sok z pokrzywy, wypijany dwa razy dziennie, skutecznie oczyszcza i odmładza organizm. Zapobiega również wielu chorobom i leczy dolegliwości przewodu pokarmowego. Ułatwia również przyswajanie innych pokarmów, obniża poziom cukru we krwi, a jednocześnie usuwa zmęczenie. Sok z pokrzywy ma również właściwości uspokajające. W trakcie tej diety można dodatkowo wykorzystać miód pokrzywowy, który może zastąpić cukier wykorzystywany do osładzania herbaty.