Olej z czarnuszki

O popularności i wielości zastosowań oleju z czarnuszki siewnej przesądza przede wszystkim jego skład, szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i linolenowy.

O popularności i wielości zastosowań oleju z czarnuszki siewnej przesądza przede wszystkim jego skład, szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i linolenowy.
fot. pixabay.com

Jeśli wierzyć legendom, pierwszym znanym entuzjastą oleju z czarnuszki był egipski faraon Tutenchamon. Władca był przekonany o tym, że cudowny olej może skutecznie zwalczać dziesiątki dolegliwości, nie rozstawał się więc z nim dbając o to, aby olej był pod ręką zawsze, gdy tylko okaże się niezbędny. Na początku dwudziestego pierwszego wieku potrafimy już oddzielić legendy od stanu faktycznego i nie podzielamy wszystkich wierzeń naszych przodków. Olej z czarnuszki nie tylko cieszy się jednak niesłabnącą popularnością, ale również zdobywa sobie szerokie grono nowych zwolenników.

O popularności i wielości zastosowań oleju z czarnuszki siewnej przesądza przede wszystkim jego skład. Tu na szczególną uwagę zasługują nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym zwłaszcza kwas linolowy i linolenowy. Ludzki organizm wykorzystuje je do regulowania swojej pracy, sam jednak nie radzi sobie z ich wytwarzaniem. Innym składnikiem oleju z czarnuszki, który sprawia, że warto się nim zainteresować wydają się być olejki eteryczne. Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na ich właściwości bakteriobójcze oraz nieocenione zasługi, jakie mają podczas problemów z prawidłowym funkcjonowaniem oskrzeli, warto jednak zwrócić uwagę i na to, że poprawiają one również samopoczucie, dzięki czemu olej z czarnuszki może pozytywnie wpływać również na nasze zdrowie psychiczne. Warto zwrócić uwagę i na to, że olej jest bogaty tak w witaminy, jak i składniki mineralne mające duży wpływ na nasz wygląd fizyczny. Jego stosowanie poprawia zatem stan włosów, skóry i paznokci, przynosi przy tym wymierne efekty już po krótkim czasie stosowania.

Oczywiście, olej z czarnuszki nie zawsze jest jednakowo skuteczny, jeszcze przed podjęciem decyzji o jego zakupie warto zatem dowiedzieć się, na jakie rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Duże znaczenie posiada, między innymi, czas zbioru nasion czarnuszki, naprawdę wartościowy jest przy tym wyłącznie olej tłoczony na zimno, nierafinowany i pozbawiony substancji chemicznych, które miałyby „wzmacniać” jego moc. Nawet olej wyprodukowany we właściwy sposób nie zda się jednak na wiele, jeżeli nie będziemy przechowywać go we właściwy sposób. Warto zatem pamiętać, że olej z czarnuszki nadaje się do użycia przez około trzy miesiące od momentu wytworzenia, jego właściwości są zaś najbogatsze, gdy jest on trzymany w chłodnym miejscu w zaciemnionej butelce.

Jeszcze przed rozpoczęciem kuracji z wykorzystaniem oleju z czarnuszki warto też uświadomić sobie, że wspomniany specyfik będzie cieszył nas swoimi walorami jedynie wówczas, gdy będziemy go przyjmować we właściwy sposób. W przypadku dorosłych najbardziej wskazane jest spożywanie łyżeczki oleju dwa razy dziennie, najlepiej przy tym, przyjmować go przed posiłkiem. Terapia prozdrowotna u dzieci wymaga zmniejszenia dawki o połowę, przed podaniem pierwszej porcji oleju maluchowi warto przy tym skontaktować się z lekarzem i zasięgnąć jego opinii na ten temat. Przez cały czas trwania kuracji zalecane jest przy tym obserwowanie sygnałów wysyłanych przez organizm i reagowanie, gdy zaczynają one budzić niepokój.