Oliwa a zdrowa kuchnia śródziemnomorska

W krajach śródziemnomorskich oliwa znana i ceniona jest od kilku tysięcy lat. Już w czasach Ramzesa II była chętnie stosowana jako środek na wszelkie dolegliwości.

W krajach śródziemnomorskich oliwa znana i ceniona jest od kilku tysięcy lat. Już w czasach Ramzesa II była chętnie stosowana jako środek na wszelkie dolegliwości.
fot. Svetlana Foote/Shutterstock

W krajach śródziemnomorskich znana i ceniona jest od kilku tysięcy lat. Już w czasach Ramzesa II była chętnie stosowana jako środek na wszelkie dolegliwości. Dziś jest jednym z podstawowych składników kuchni śródziemnomorskiej. W krajach, w których stosowana jest oliwa, ludzie są zdrowsi chociaż nie rezygnują z tłustych i smażonych potraw. Oliwa z oliwek jest nie tylko dobrym środkiem do smażenia. Rewelacyjnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, i choć tłusta – nie stanowi żadnego zagrożenia dla serca. Wręcz przeciwnie. Oliwa z oliwek świetnie radzi sobie jako lek obniżający poziom złego cholesterolu, może też obniżać ciśnienie. Zawarte w niej substancje chemiczne mogą dodatkowo chronić przed wystąpieniem chorób nowotworowych, w szczególności u osób starszych. Oliwa korzystnie wpływa również na krew i hamuje jej krzepliwość. Bardzo dobrze chroni przed miażdżycą. Oliwa sprawia też, że ludzki organizm wolniej się starzeje. Dzięki niej błony komórkowe są trwalsze i bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Aby móc maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości oliwy najlepiej jest wybrać tę, która pochodzi z pierwszego wytłoku na zimno. Taka oliwa jest najbardziej korzystna dla zdrowia. Zdrowa kuchnia powinna możliwie jak najczęściej korzystać właśnie z tego tłuszczu.