Orientalna, smaczna i zdrowa - kuchnia wietnmska

Kuchnia wietnamska staje się coraz bardziej popularna w Europie. Podobnie jak dania chińskie, specjały Wietnamczyków szybko znalazły uznanie w oczach (a raczej na talerzach) mieszkańców Zachodu.

Kuchnia wietnamska staje się coraz bardziej popularna w Europie. Podobnie jak dania chińskie, specjały Wietnamczyków szybko znalazły uznanie w oczach (a raczej na talerzach) mieszkańców Zachodu.
fot. Shaiith/Shutterstock

Kuchnia wietnamska staje się coraz bardziej popularna w Europie. Podobnie jak dania chińskie, specjały Wietnamczyków szybko znalazły uznanie w oczach (a raczej na talerzach) mieszkańców Zachodu. Znane jest zamiłowanie Wietnamczyków do zdrowego stylu życia i taka też jest ich kuchnia – zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Dania kuchni wietnamskiej często bywają porównywane do naturalnej apteki. Wiele z nich wzmacnia poszczególne narządy i jest wskazanych przy niektórych dolegliwościach. Umiejętne łączenie poszczególnych składników jest w tej diecie najważniejsze, równie ważny jest prawidłowy sposób podgrzewania dań oraz ich doprawianie ziołami.

W wietnamskim jadłospisie dużą rolę odgrywają warzywa, owoce oraz zioła. Dominują te warzywa, które mają szczególnie dużo witamin oraz składników odżywczych. Podstawą wielu dań jest ryż. Można go przyrządzać na wiele sposobów, tak więc dania oparte na ryżu nie są nudne, a mają wiele zalet. Przede wszystkim ryż jest lekkostrawny i korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Zamiast ryżu w niektórych daniach pojawia się makaron. Podany z warzywami oraz mięsem pozwala tworzyć wspaniałe, aromatyczne posiłki pachnące orientem. Wietnamczycy chętnie korzystają z owoców morza. Popularne są wśród nich kalmary i krewetki. Owoce morza mają wiele białka, a przy tym są lekkostrawne. Zawarte w nich witaminy i minerały sprawiają, że organizm otrzymuje wszystkich niezbędnych do pracy składników odżywczych. Ich spożywanie bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy.

Owoce są bardzo popularne wśród Wietnamczyków, a najczęściej spożywa się je na surowo lub jako sałatki owocowe. Są to owoce egzotyczne, jak kokosy czy mango. Przyprawom w kuchni wietnamskiej poświęca się wyjątkowo dużo uwagi. Odpowiednie zioła i sosy to postawa tej kuchni. Dzięki nim zwykłe dania zyskują nie tylko oryginalny aromat, ale również lecznicze właściwości. Mogą one działać bakteriobójczo lub oczyszczająco, zaś większość ziół ułatwia trawienie. Nawet ciężkostrawne mięsne danie, dzięki dobrze zastosowanym ziołom, może stać się posiłkiem nie obciążającym zbytnio układu pokarmowego. Chętnie stosowany przez Wietnamczyków jest również czosnek i spotkać go można w praktycznie każdej potrawie. Oczyszcza i ma bakteriobójcze właściwości, pozwala w walce z grypą i przeziębieniem, wzmacnia odporność organizmu i wzmacnia organizm. Dla zdrowia duże znaczenie ma również imbir. Imbir to wspaniały aromat oraz zdrowie. Imbir ułatwia trawienie, poprawia przemianę materii, ma również właściwości przeciwbólowe oraz oczyszczające. Wietnamczycy używają również kurkumy, anyżu, cynamonu oraz pieprzu (który również wspomaga trawienie).

Sosy są bardzo popularne w kuchni wietnamskiej. Światową karierę zrobił sos sojowy, który można dodawać do dań smażonych, gotowanych oraz do zup. I on ma właściwości zdrowotne. Korzystnie wpływa na przemianę materii, jest zalecany również w przypadku kobiecych dolegliwości oraz podczas menopauzy. Warto wspomnieć również o sosie rybnym, który często podawany jest do potraw razem z imbirem oraz z sokiem cytrynowym. Popularnym dodatkiem jest trawa cytrynowa. Zawiera ono dużo witamin i skutecznie wzmacnia organizm. Często dodawana jest do słodko – ostrych dań oraz owocowych sałatek. Równie dużą popularnością cieszy się tamaryndowiec. Często jest on dodatkiem do soków owocowych, duszonych warzyw i pikantnych zup. Jest świetnym dodatkiem do owoców morza oraz dań mięsnych. Co najczęściej pijają Wietnamczycy? Herbatę. Do herbaty często dodawane są suszone owoce oraz zioła i przyprawy (jak np. cynamon czy imbir).