Orientalne przyprawy i ich zastosowanie

Dziś nasza dieta coraz częściej uwzględnia przyprawy orientalne, które mogą nie tylko zmienić smak i zapach naszych tradycyjnych dań, lecz jednocześnie mają wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Dziś nasza dieta coraz częściej uwzględnia przyprawy orientalne, które mogą nie tylko zmienić smak i zapach naszych tradycyjnych dań, lecz jednocześnie mają wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie.
fot. oleksajewicz/Shutterstock

Orientalne przyprawy przywędrowały do Europy wraz z modą na kuchnię Dalekiego Wschodu. Dziś nasza dieta coraz częściej uwzględnia przyprawy orientalne, które mogą nie tylko zmienić smak i zapach naszych tradycyjnych dań, lecz jednocześnie mają wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Czym jeszcze wyróżniają się orientalne przyprawy? Co warto wiedzieć na ich temat?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że większość orientalnych przypraw pozwala poprawić stan zdrowia, bo też większość z nich posiada lecznicze właściwości. Dzięki nim nasza kuchnia stanie się ciekawsza i bardziej oryginalna, a dieta zdrowsza. Choć pewnym problemem może być znalezienie niektórych przypraw w naszych sklepach, warto poszukać na sklepowych półkach. Można ich również poszukać w sklepach internetowych, w których dostępny jest coraz szerszy asortyment orientalnych przypraw. Czego jednak należy szukać?

Przegląd orientalnych przypraw można zacząć od coraz bardziej popularnej u nas kurkumy. Jest ona i świetnym lekiem na wiele dolegliwości, i świetnym barwnikiem. Dzięki niej nasza kuchnia staje się i piękniejsza, i bardziej aromatyczna oraz zdrowa. Drugą popularną przyprawą związaną z kuchnią Dalekiego Wschodu jest kardamon. Ta roślina należąca do rodziny imbirowatych nadaje potrawom ostry i wyjątkowo aromatyczny posmak. Najchętniej stosowana jest w Indiach. Warto podkreślić, że i kurkuma i kolendra wchodzą w skład przyprawy (a raczej mieszanki) o nazwie curry.

Swą specyficzną przyprawą pochwalić się mogą również Chińczycy. Kuchnia chińska chętnie korzysta z przyprawy o nazwie ptasie gniazda, czyli żelatynowej substancji używanej przez niektóre gatunki ptaków do budowy swych gniazd.

Dość ciekawą przyprawą jest masło arachidowe. Ta przyprawa powstaje z orzeszków arachidowych. Inną ciekawą przyprawą orientalną jest pasta sezamowa. Z sezamu sporządza się również dżem sezamowy, który w kuchniach Dalekiego wschodu również jest traktowany jako przyprawa.

Jako przyprawy w kuchniach Dalekiego Wschodu chętnie są stosowane również sosu. Znany jest tu zatem i sos chilli, bardzo ostry. Znany jest też sos hosisin, również bardzo ostry, który zazwyczaj stosowany jest w kuchni chińskiej jako przyprawa do dań warzywnych oraz do wieprzowiny. Innym ciekawym sosem jest sos krewetkowy, produkowany z krewetek oraz sosu sojowego. Znany jest on zarówno w kuchni chińskiej, jak i koreańskiej oraz japońskiej. Podobny do niego jest sos ostrygowy, w którym sos sojowy jest łączony z ostrygami. Ten sos ma jednak nieco bardziej ograniczony zasięg działania. Najchętniej korzystają z niego w swej diecie Chińczycy, którzy wykorzystują go jako przyprawę do dań mięsnych.

Wspominany już sos sojowy jest bez wątpienia jedną z tych przypraw, które na terenie Dalekiego Wschodu grają pierwsze skrzypce i które jako pierwsze zaczęły się pojawiać w naszych sklepach. Sos sojowy spotkać można praktycznie w każdej kuchni azjatyckiej. Sos ten ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i jest wartościowym składnikiem każdej diety. Sos ten jest dobrym źródłem zarówno białka, jak i witamin A, B, C oraz E. Można go stosować do licznych dań oraz do zup.