Orientalne smaki niezwykłe przyprawy kuchni Dalegiego Wschodu

Kuchnia Dalekiego Wschodu to przede wszystkim orientalne składniki i niezwykłe przyprawy. Niektóre z nich śmiało wkroczyły do naszych kuchni już kilka lat temu.

Kuchnia Dalekiego Wschodu to przede wszystkim orientalne składniki i niezwykłe przyprawy. Niektóre z nich śmiało wkroczyły do naszych kuchni już kilka lat temu.
fot. mffoto/Shutterstock

Kuchnia Dalekiego Wschodu to przede wszystkim orientalne składniki i niezwykłe przyprawy. Niektóre z nich śmiało wkroczyły do naszych kuchni już kilka lat temu i obecnie dość często można je znaleźć na sklepowych półkach. Są jednak i takie przyprawy, które nasza zachodnia dieta zaczyna dopiero stopniowo odkrywać. Co zatem składa się na kuchnię Dalekiego Wschodu? Jakie przyprawy są najczęściej stosowane w kuchni chińskiej, japońskiej, koreańskiej czy też indyjskiej? Dość dobrze znanym składnikiem kuchni Dalekiego wschodu, głównie dzięki modzie na kuchnię chińską, są chińskie grzyby. Choć z wyglądu niektórym przypominają one niektórym pieczarki, ich wyjątkowy i specyficzny smak trudno jest przyrównać do "naszych" grzybków. Warto podkreślić, że grzyby chińskie można spotkać w wielu odmianach, jednak występują one tylko i wyłącznie w krajach orientalnych. Wśród innych, lepiej już poznanych składników kuchni Dalekiego Wschodu, znalazły się również ziarna soi oraz owoce gingko. Z orientalnych przypraw na dobre zadomowiła się u nas kurkuma, dzięki której potrawy nie tylko pięknie pachną, lecz jednocześnie zyskują niezwykłą, żółtą barwę. Tak chętnie stosowana przez nas kurkuma ma nie tylko korzystny wpływ na wygląd i smak naszych dań, ale i na nasze zdrowie. Przyprawa ta ma lecznicze właściwości, zatem warto korzystać z niej częściej.

A co ze składnikami i przyprawami mniej znanymi?

Jednym z bardziej oryginalnych składników w tej orientalnej kuchni jest agar-agar. Jest to morska roślina, która po wysuszeniu zastępuje żelatynę. Dość tajemniczym produktem jest również daikon, czyli długa, biała rzodkiew o łagodnym smaku i niezwykłej kruchości. Wśród mniej znanych przypraw orientalnych znajduje się m.in. dżem sezamowy, który ma lekko orzechowy smak, a który sporządza się z ziarna sezamowego. Mało znana jest też kombinacja orientalnych przypraw występująca pod nazwą garam masala. Są to przyprawy stosowane przede wszystkim w Indiach. Są one tam równie popularne, jak w polskiej kuchni sól i pieprz. Typową dla kuchni japońskiej przyprawą jest natomiast kamaboko, czyli przyprawa przyrządzana ze zmielonego mięsa ryby ugotowanego na parze z dodatkiem środków zagęszczających.