Oryginalna i bogata kuchnia arabska

Kebab oraz pita to najbardziej charakterystyczne dania kuchni arabskiej. Potrawy te zrobiły ogromną karierę w Polsce, jednak pozostałe dania arabskie są jeszcze mało znane.

Kebab oraz pita to najbardziej charakterystyczne dania kuchni arabskiej. Potrawy te zrobiły ogromną karierę w Polsce, jednak pozostałe dania arabskie są jeszcze mało znane.
fot. oleksajewicz/Shutterstock

Kebab oraz pita to najbardziej charakterystyczne dania kuchni arabskiej. Potrawy te zrobiły w ostatnim czasie ogromną karierę w Polsce, jednak pozostałe dania arabskie są jeszcze stosunkowo mało znane. W kuchni arabskiej bardzo popularne są sery. Mają one wysoką wartość odżywczą (wapń oraz białko), zawierają jednak sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. Innym popularnym produktem są jaja, często podawane z dodatkiem kolendry lub cynamonu. Na arabskich stołach często pojawia się również tak popularna u nas jajecznica, którą smaży się z dodatkiem czosnku oraz cebuli. Dodatkiem wykorzystywanym przy smażeniu jajecznicy bywa również jogurt. Choć znany i popularny jest wśród Arabów jogurt, zazwyczaj wykorzystuje się go jako dodatek do innych dań.

Większość dań znanych w kuchni arabskiej to potrawy lekkostrawne. Szczególnie ceniona jest delikatna i krucha baranina. Najbardziej ceniona jest ta pieczona nad ogniskiem, jednak w kuchni arabskiej funkcjonuje wiele oryginalnych sposobów przyrządzania tego mięsa. Popularnym składnikiem wielu dań jest kuskus, czyli drobny grysik z ziarna pszenicy, który można szybko przyrządzić. Kuskus to jednocześnie bardzo dobre źródło błonnika, żelaza oraz witamin z grupy B.

W daniach kuchni arabskiej często spotkać można również orzechy i migdały. Dodawane są one zarówno do deserów, jak i pikantnych potraw. Mają one wiele zalet dla zdrowia – poprawiają krążenie i spowalniają proces starzenia się organizmu. Dodatkiem chętnie wykorzystywanym do wielu dań są warzywa strączkowe. Najpopularniejsze to fasola, groch oraz soczewica. Zawierają one dużo białka i wykazują właściwości sprzyjające walce z nowotworami. Warzywa strączkowe często są składnikiem sałatek lub zup, chętnie stosowane są jako dodatek do dań mięsnych.

Ważną rolę odgrywa chleb, który jest podawany praktycznie do każdego posiłku. Pieczywo w krajach arabskich sporządzane jest z mąki pszennej i ma formę placka. Ważne są w kuchni arabskiej przyprawy. Najczęściej używane to anyż, kminek, kolendra, imbir, sezam oraz ziele angielskie. Popularne są również majeranek oraz tymianek. Większość stosowanych w kuchni arabskiej przypraw poprawia trawienie i leczy dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dobrym przykładem takiej przyprawy jest niezwykle ceniona w Egipcie czarnuszka.

Popularne dania kuchni arabskiej to m.in. szurba – zupa do której przyrządzenia stosuje się groch, bób, jagnięcinę oraz fasolę szparagową. Popularne danie to labna, czyli kulki z zera wytwarzanego z jogurtu. Takie serowe kuleczki, posypane pieprzem lub miętą, najczęściej zjadane są w porze lunchu. Innym polecanym daniem kuchni arabskiej jest pilaw z baraniną, do którego wykorzystywane jest mięso, czosnek, czerwona papryka, suszone morele oraz ryż.

Oczywiście w świecie najbardziej znanym daniem kuchni arabskiej są kebaby, czyli potrawy z siekanego mięsa. W kuchni arabskiej występuje kilkanaście rodzajów kebabów, a każdy zachwyca swym oryginalnym smakiem. Większość kebabów to niezwykłe kompozycje mięsa, warzyw oraz owoców. Ważne są również napoje, a w szczególności kawa. Arabowie są mistrzami w jej parzeniu. Mocna i słodka kawa z ziaren mokki na wielu miłośników. Do kawy stosowane są takie przyprawy, jak kardamon czy goździki. Alkohol w kuchni arabskiej jest bardzo rzadko spotykany, tylko sporadycznie do obiadów podawane jest wino.

Herbata w krajach arabskich

Tradycja picia herbaty ma długą tradycję nie tylko w krajach Dalekiego Wschodu, ale również w świecie arabskim. W Syrii, Jordanii oraz w Egipcie popularna jest herbata z Indii lub Indonezji. W krajach takich jak Tunezja i Maroko bardziej ceniona jest herbata zielona. Specyfiką krajów arabskich jest to, że używa się tam wyłącznie herbaty liściastej. Ta granulowana jest tam praktycznie nie znana. Do herbaty w krajach arabskich dodawane są specjalne dodatki: pija się ją z miętą lub z kardamonem w maleńkich szklaneczkach. W Syrii popularna jest herbata parzona z nasionami anyżku oraz z kawałkami kory cynamonowej. W krajach arabskich picie herbaty jest silnie związane z życiem towarzyskim. Gości częstuje się tu gorącym napojem. Pije się ją podczas biesiad i rodzinnych spotkań, dzięki temu tworzy się wyjątkową atmosferę. Do posiłków w krajach arabskich podawana jest woda. Jedynym wyjątkiem jest śniadanie, w przypadku którego herbata jest obowiązkowym dodatkiem. Popularne w krajach arabskich są herbaciane ogródki, w których można spędzić wieczory na rozmowach ze znajomymi i wspólnym delektowaniu się herbatą.