Popularne potrawy kuchni tureckiej

Do zdecydowanie najpopularniejszych specjałów kuchni tureckiej może być zaliczony kebab, który cieszy się sporą popularnością również w naszej części świata.

Do zdecydowanie najpopularniejszych specjałów kuchni tureckiej może być zaliczony kebab, który cieszy się sporą popularnością również w naszej części świata.
fot. Shebeko/Shutterstock

Turcja zdaniem wielu ludzi należy do tych krajów, które posiadają naprawdę fascynującą i równocześnie dość unikalną kulturę. Trzeba przyznać, że w opinii tej jest sporo racji – pomimo tego, że Turcja w opinii wielu ludzi praktycznie utożsamiana jest z krajami arabskimi leżącymi na Bliskim Wschodzie, to jednak w rzeczywistości jej kultura znacznie odróżnia się od tego regionu. Jak dobrze wiadomo, jednym z najważniejszych elementów kultury każdego kraju czy narodu jest jego kuchnia, która w przypadku Turcji jest równie ciekawa jak i sam ten kraj. Jak najbardziej warto zatem nieco bliżej się nią zainteresować, bowiem absolutnie każdy miłośnik kulinariów znajdzie w niej coś właśnie dla siebie.

Prawdą jest, że kultura krajów arabskich miała spory wpływ na kuchnię turecką, ale równocześnie naród ten na przestrzeni wieków zdołał stworzyć w pełni unikalne oraz charakterystyczne dla siebie dania. Do zdecydowanie najpopularniejszych oraz najbardziej znanych z nich z pewnością może być zaliczony kebab, który cieszy się sporą popularnością również i w naszej części świata, dzięki czemu praktycznie większość z nas mogła się z nim zetknąć przynajmniej kilka razy w życiu. Warto zwrócić uwagę na to, że kebab występuje również i w kuchniach wielu innych narodów, a ponadto nierzadko zaliczany jest do kategorii tzw. fast foodów, ale prawdziwy turecki kebab może nieco różnić się od tego, który znany jest na Zachodzie. Do innych dań cieszących się sporą popularnością w samej tylko Turcji należy chociażby kisir, czyli znana sałatka składająca się głównie z kaszy, pomidorów czy cebuli, oraz lahmacun, które nie jest szczególnie znane w naszej części świata. Mówiąc ogólnie, przypomina ono nieco pizzę, choć składa się z nieco odmiennych składników – również i to jest odmianą tureckiego fast foodu, i właśnie w takiej formie najczęściej spożywane jest w tym kraju. Kuchnia turecka obfituje również w najróżniejsze desery, bez których nie może obejść się żaden prawdziwy posiłek w tym kraju. Doskonałym przykładem jest tutaj słynna bakława przygotowywana ze specjalnego ciasta z dodatkiem orzechów – przy umiejętnym przygotowaniu przyjmuje ona nierzadko bardzo fantazyjne kształty.

Kuchnia turecka z pewnością zalicza się do zdecydowanie najciekawszych na świecie, i w pewien sposób przedstawia całą kulturę tego kraju – z jednej strony bardzo unikalną, ale równocześnie z licznymi wpływami innych narodów które przez wieki wchodziły w skład ogromnego Imperium Osmańskiego. Dobrą wiadomością jest to, że cieszy się ona sporą popularnością również i w naszej części świata, dzięki czemu w samej tylko Polsce nie będziemy mieli raczej żadnych większych problemów ze skosztowaniem charakterystycznych dla niej potraw.