Potrawy z kawą - wykorzystanie kawy w gotowaniu

Przez setki lat kawa znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach gastronomii. Kucharze z całego świata na pewno znajdą jeszcze tysiące nowych zastosowań kawy.

Przez setki lat kawa znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach gastronomii. Kucharze z całego świata na pewno znajdą jeszcze tysiące nowych zastosowań kawy.
fot. Olena Kaminetska/Shutterstock

Kawa w Europie jest obecna już od setek lat. Przez ten czas ludzie zajmujący się gastronomią znaleźli setki sposobów na wykorzystanie jej wyrazistego smaku, niepowtarzalnego aromatu oraz właściwości pobudzających. Zapraszamy do wspólnej podróży po świecie magicznych, czarnych ziarenek.

Kawa jako napar - pod różnymi postaciami

Wybierając się w podróż do świata kawowych kulinariów, nie sposób pominąć naparów, które chociaż bardzo się od siebie różnią, mają ze sobą jedną wspólną rzecz - czarny kolor.

Kawę można dziś wypić w postaci Espresso, Cappuccino, Latte Macchiato oraz w wielu innych odsłonach. Tu dużo zależy od naszych oczekiwań i kreatywności baristy.

Kawa jako składnik słodkości

Często pijąc kawę wielu z nas pragnie zjeść coś słodkiego. Kawa jest jednym z najpopularniejszych składników, który dodawany jest do słodkich wypieków. Torty kawowe, ciastka, kremy czy placki przyrządzone z dodatkiem palonych ziaren kawowca cieszą się uznaniem pod każdą szerokością i długością geograficzną. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kawowe lody. W niektórych kawiarnio - lodziarniach można wybierać pośród smaków uzyskanych z różnych gatunków kawy.

Kawa nie tylko na deser

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że kawa bardzo często jest składnikiem potraw, które w ogóle się nam z nią nie kojarzą. Bardzo często mistrzowie kuchni stosują wywary kawowe do gulaszu mięsnego lub chili con carne. W ten sposób wzbogacają smak i dodają wyrazistości tym potrawom.

Ziarna kawy mogą również przydać się do przyrządzenia przyprawy do grilla. Po zmieszaniu zmielonych ziaren z solą, pieprzem oraz innymi dodatkami, które stosujemy do doprawiania mięsa, uzyskać można przyprawę o oryginalnym i niepowtarzalnym smaku.

Ziarna kawowca służą również do przyrządzania przypraw do kurczaka. Marynata, do której dodano kawy rozpuszczalnej nadaje potrawie ciemniejszego koloru i bardziej wyrazistego smaku.

Przez setki lat kawa znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach gastronomii. Kucharze zawodowi jak i kucharze - amatorzy z całego świata na pewno znajdą jeszcze tysiące nowych zastosowań palonych ziaren kawowca.