Przepis na naleśniki

Przygotowanie naleśników jest niezwykle proste i przyjemne. Same naleśniki potrafią cudownie poprawić nastrój, wywołać uśmiech. Można podawać je na słodko z czekoladą i owocami, z serem, jabłkiem i cy

Przygotowanie naleśników jest niezwykle proste i przyjemne. Same naleśniki potrafią cudownie poprawić nastrój, wywołać uśmiech. Można podawać je na słodko z czekoladą i owocami, z serem, jabłkiem i cy
fot. iravgustin/Shutterstock

Przygotowanie naleśników jest niezwykle proste i przyjemne. Same naleśniki potrafią cudownie poprawić nastrój, wywołać uśmiech. Można podawać je na słodko z czekoladą i owocami, z serem, jabłkiem i cynamonem, dżemem. A można tez wytrawnie z podsmażanymi warzywami, mięsem czy grzybami.

  • Do miski miksera dodajemy 0,5 litra mleka, 0,25 litra wody (proponuję wodę lekko gazowaną, doda puszystości naszym naleśnikom), 2 jajka oraz mąka (dodajemy stopniowo i dokładnie tyle, żeby ciasto pięknie i bez trudu rozlewało się na patelni).
  • Do ciasta warto jest też dodać łyżkę dobrego oleju, dzięki temu nie musimy natłuszczać za każdym razem patelni, a więc nasze naleśniki nie będą tłuste i ciężkie.
  • Całość dobrze miksujemy, a gotowe ciasto dobrze jest wstawić chociaż na pół godziny do lodówki, zabieg ten jest stosowany, aby ciasto było bardziej elastyczne i nie rwało się podczas przewracania na patelni.
  • Przystępując do smażenia należy pamiętać, że naleśniki nie mogą być zbyt grube, najlepiej jest wlewać niezbyt duże ilości ciasta, trzymając patelnie w górze i zataczając nią płynne koliste ruchy, aby ciasto ładnie i równo rozlało się po całej jej powierzchni.
  • Smażymy na średnim ogniu, aby naleśnik się nie przypalił, pamiętajmy od czasu do czasu poruszać patelnią, jeśli placek przesuwa się po niej swobodnie jest gotowy do przewrócenia.
  • Zamiast używać do tego łopatki czy noża, warto przewrócić go w powietrzu podrzucając nim, spróbuj to bardzo proste!
  • Po podsmażeniu z drugiej strony mamy gotowe podstawowe naleśniki.
  • Teraz już tylko od naszego apetytu i fantazji kulinarnej zależy czym nafaszerujemy nasze placki, jak je zawiniemy, czy będziemy je ponownie podpiekać na patelni a może zapiekać w naczyniu żaroodpornym, posypane serem w piekarniku.